Hindistan ulusal siyasetinde bölgesel partilerin rolü
The role of regional parties in the national politics of India
- Tez No: 699266
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Farklı din, kast ve bölgeden insanlardan oluşan, farklı kültürel ve dilsel geçmişe sahip 1200 milyonu aşkın nüfusa sahip anayasal demokrasi biçimine sahip Hindistan, sosyal bilimler alanında çalışmayı benzersiz ve ilginç kılıyor. Toplumda bu tür bir çeşitliliği barındıran Hindistan'ın siyasi yapısı, temsili parlamenter demokrasi biçimi altında federal sisteme göre işlemektedir. Bu şartlar altında, ilgili kurumların daha iyi koordinasyon ve işbirliği ile etkin bir şekilde çalışması çok önemlidir. Hindistan siyasi sistemi çalışmasında, çalışmamız Hindistan'ın bağımsızlığından bu yana, esas olarak Parti ve Parti sistemi ve bunların hem eyalet hem de merkezi düzeyde hükümette insanları temsil etmede bir köprü oluşturmadaki rolüne odaklanmıştır. Bu dönemlerde, 1950'lerden 1970'lere kadar Merkez Hükümeti'nin oluşumu sırasında ulusal partinin tam hakimiyetini gördüğümüz Hindistan siyasetinde birçok iniş ve çıkış yaşandı. Ardından, koalisyon yoluyla merkezde hükümetin kurulması sırasında, özellikle 1998'den 2009'a kadar eyalet genelinde farklı bölgesel partilerin kabine içindeki Portföyler için pazarlık yapma güçlerini gösterme zamanı geliyor. 2014'ten bugüne kadar yine Tek Ulusal partinin hakimiyeti oldu. Odak noktamız temelde Bölgeselleşme ve Kurumsallaşma eğilimindedir. Dolayısıyla, bu anlamda, Hint siyasetini ve toplumunu, hangi faktörlerin oy payında ve nihayetinde belirli bir bölgede ve seviyede belirli bir partinin koltuk payında tam olarak bir dalgalanma yaratması bir bütün olarak incelemeyi daha ilginç hale getiriyor. Çalışmamızda, farklı dönem ve bölgelerden elde edilen mevcut ampirik verileri, farklı bölgesel ve ulusal Partilerin eğilimlerini ve etkilerini incelemeye ve analiz etmeye çalıştık. Seçmenlerin bölgesel ve ulusal parti destek tabanına yönelik davranışlarını da gördük. Bu nedenle seçmenlerin yaş, ikamet yeri, eğitim düzeyi ve sosyal sınıf gibi sosyal özelliklerine göz almamız gerekiyor.
Özet (Çeviri)
India, with constitutional form of democracy with a population of over 1200 millions which constititutes of people from different religion, caste and region, with diverse cultural and linguistic background, make it unique and interesting to study in the area of social science. In order to accomodate such kind of diversity in the society, Indian political structure operates according to federal system under representative parliamentary form of democracy. Under such circumstances, it is very important for the institutions involved to function effectively with better coordination and cooperation. In the study of Indian political system, our study has focused, since Independence of india, mainly on the Party and Party system and their role in making a bridge in representing the people in the government, on both the state and central level. During these periods, there have been many highs and lows in Indian politics where we have seen complete dominance of national party during the formation of Union Government since 1950's till 1970's. Then, there comes the time for the different regional parties across the state especially since 1998 till 2009 to show their strength to bargain for Portfolios in the cabinet during the formation of government at centre through coalition. And then, again dominance of Single national party from 2014 till now. Our focus basically tends towards Regionalisation and Institutionalisation. So, in this sense, it makes to study indian politics and society as a whole, more interesting that what factors exactly make a swing in the share of votes and ultimately share of seats of the particular party in the given region and level. We have tried to cover and analyse in our study with the available empirical data from different era & region, the trend in and impact of different regional and national Parties. We have also seen the behaviour of voters towards the regional and national party support base. For this reason, we need to look at the social characteristics of voters such as age, place of residence, level of education and social class etc.