Köpeklerde ketamin indüksiyonuyla gerçekleştirilen isofluran anestezisi ve kan tablosuna etkileri üzerine araştırmalar
Research on isoflurane anaesthesis induced by ketamine in dogs and its effects on blood values
- Tez No: 69927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN CEM PERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
60 ÖZET Köpeklerde ketamin indüksiyonuyla gerçekleştirilen isofluran anestezisi ve kan tablosuna etkileri konulu bu çalışmada toplam 110 klinik olgu gerek anestezik prosedür gerekse kan parametrelerinde gözlenen değişiklikler yönünden değerlendirildi. Atropin / Diazem premedikasyonunu takiben ketalar indüksiyonu sonrasında entübe edilen köpeklere, isofluran ile inhalasyon anestezisi uygulandı. Olguların isofluran anestezisinin etkilerine çok çabuk girdikleri, yine anesteziden uyanmanın da çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği gözlemlendi. Düzenlenen bu anestezi protokolüyle her türlü cerrahi operasyon rahatlıkla gerçekleştirildi ve hiç bir olguda anestezi komplikasyonu şekillenmedi. Bu anestezik kombinasyon kan tablosuna etkileri yönüyle değerlendirildiğinde ; eritrosit sayısı, hematokrit değer ve hemoglobin miktarında anestezi esnasındaki azalmaların normal fizyolojik sınırlar içerisinde kaldığı ; 24 saat sonrasında ise başlangıç değerlerine yaklaştığı belirlendi. Lökosit sayısında, uygulanan operasyonun yarattığı travmaya karşı anesteziden 24 saat sonra oluşan bir lökositozis tablosu saptandı. İsofluran anestezisi esnasında ve 24 saat sonrasında, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının olumsuz etkilenmediğini belgeleyen, ALT, AST ve BUN değerleriyle karşılaşıldı. Glukoz düzeyinde anestezi esnasında şekillenen hafif artışın, 24 saat sonrasında, kontrol değerlerine doğru düşmeye başladığı izlendi. Sonuç olarak son yıllarda klinik anesteziyolojide gittikçe yaygın olarak kullanılmaya başlanan ve özellikle riskli hastalarda oluşturduğu minimal depresif etkiler nedeniyle tercih edilen isofluran anestezisinin, güvenilirliği ve üstünlüğü bu çalışmanın bulgularıyla da belgelendi.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This study, which deals with isoflurane anaesthesia in dogs produced by ketamine induction and the effect on blood values, has been evaluated in a total of 110 cases from the point of view of both anaesthetic procedure and changes observed in blood parameters. Following Atropin / Diazem premedication and ketamine induction, the dogs were intubated and inhalation anaesthesia was applied. It was observed that the dogs were rapidly affected by isoflurane anaesthesia and that recovery was also fast and without any problem. With this anaesthetic protocol, all kinds of surgical operations were easily carried out and there were no complications in any of the cases. When this anaesthesia combination was evaluated from the point of view of the effect on blood values of the dogs, it was seen that the decrease in the erythrocyte count, hematocrit value and hemoglobin amount during anaesthesia was within physiologically normal limits; and mat 24 hours later these parameters were close to their initial values. 24 hours after anaesthesia, leucocytosis was observed in the leucocyte count against the trauma caused by the operation. During isoflurane anaesthesia and 24 hours later, ALT, AST and BUN values showed that liver and kidney functions were not negatively affected. The slight increase in the glucose level during anaesthesia was seen to decrease towards the control values 24 hours later. Finally, the safety and superiority of isoflurane anaesthesia, which has been used increasingly in clinical anaesthesiology in recent years and has been preferred for its minimal depressive effect in patients under risk, has been confirmed once again with the findings in mis study.