Grieving processes and the role of bereavement dreams in Turkish adults: A qualitative inquiry
Yetişkin Türklerde yas süreçleri ve yas rüyalarının rolü: Kalitatif bir çalışma
- Tez No: 699285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı yakınlarını kaybetmiş yaslı yetişkinlerin yas süreci boyunca gördükleri rüyaların fonksiyonlarını ve süreç içerisinde değişen rüya içeriklerinin yas sürecine etkisini derinlemesine anlamaktır. Ayrıca yası deneyimlemede dinin/maneviyatın etkisini araştırmaktır. Bu amaçla“İnsanlar yas sürecini nasıl deneyimliyor?”,“Rüya içerikleri yas süreci boyunca değişiyor mu? Eğer değişiyorsa, süreç içerisinde rüya temaları bakımından nasıl bir değişim söz konusu?”ve“Rüyaların yasla başa çıkmada nasıl bir etkisi var”soruları katılımcıların bakış açılarına ve ortaya çıkan temalara göre anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu temalara ulaşmak için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada da diğer birçok nitel yöntem kullanılan çalışmada da olduğu gibi herhangi bir hipotez yoktur. Önemsenen nokta katılımcıların kişisel deneyimlerine erişmektir. Bu amaçla, yakınlarını 1 ile 5 yıl arasında kaybetmiş ve bu kişinin içinde bulunduğu en az iki rüyayı hatırlayıp detaylıca anlatmaya gönüllü 26 ile 50 yaş arasında değişen 8 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz sonuçlarına göre toplam 5 ana tema ve 24 alt tema ortaya çıkmıştır. Ana temalar: a) kayıp sonrası ortaya çıkan duygu ve düşünceler, b) kaybedilen kişinin idealize edilmesi, c) yas sürecinde destekleyici faktörler, d) kişisel dönüşüm, e) yas rüyaları. Bulgular mevcut literatür ışığında tartışılmış, gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuş ve konunun klinik uygulamalar katkısı ele alınmıştı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand in depth the functions of the dreams that bereaved adults who have lost significant ones have during the grieving process and the effect of the dream contents that change in the process on the grieving process. It is also to investigate the influence of religion/spirituality in experiencing mourning. For this purpose,“How do people experience the grieving process?”,“Do the contents of dreams change during the grieving process? If it is changing, how is there a change in terms of dream themes in the process?”and“How do dreams have an effect on grieving”questions were attempt to be understood according to the perspectives of the participants and the emerging themes. Interpretive Phenomenological Analysis method was used to achieve these themes. In this study, there are no hypotheses as in the study where many other qualitative methods were used. The important point is to access the personal experiences of the participants. For this purpose, in-depth interviews were conducted with 8 participants, aged between 26 and 50, who lost their loved ones between 1 and 5 years and volunteered to remember and explain in detail at least two dreams that this person appeared. According to the results of the Interpretive Phenomenological Analysis, a total of 5 major themes and 24 sub-themes emerged. The major themes are: a) feelings and thoughts after the loss, b) idealization of the lost person, c) supporting factors in the grieving process, d) personal transformation, e) bereavement dreams. The findings were discussed in the light of the existing literature, suggestions for future research were presented and the contribution of the subject to clinical applications was discussed.