The predictive role of self-control and interpersonal relationship style in explaining relationship satisfaction in emerging adulthood
Beliren yetişkinlikte ilişki doyumunun açıklanmasında öz denetim ile kişilerarası ilişki tarzının yordayıcı rolü
  1. Tez No: 699298
  2. Yazar: ZEHRA İLKE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı beliren yetişkinlerin romantik ilişki doyumlarının öz-denetim düzeyleri ve kişilerarası ilişki tarzları tarafından nasıl yordandığının incelenmesidir. Ayrıca araştırmada beliren yetişkinlerin cinsiyet, medeni durum, ilişki süresi, öğrenim durumu, sosyoekonomik statü değişkenlerine göre ilişki doyumları, öz-denetim düzeyleri ve kişilerarası ilişki tarzları arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 18-30 yaş aralığındaki 293 birey oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”, katılımcıların ilişki doyum düzeylerini ölçmek amacıyla“Romantik İlişki Doyumu Ölçeği”, bireylerin öz-denetim davranışlarına ilişkin yapılarını ve davranış şekillerini ölçmek amacıyla“Öz-Denetim Ölçeği”, bireylerin kişiler arası ilişkilerde kullandıkları negatif iletişim tarzlarını belirlemek amacıyla“Kişilerarası Tarz Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın temel değişkenlerini analiz etmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca ANOVA, t-test ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda romantik ilişki doyumunun öz-denetim ve kişilerarası tarz tarafından yordandığı ortaya konmuştur. Bu sonuçlara göre Öz-denetim Ölçeği'nin“İyileştirici”ve“Deneyimsel”alt boyutları ile ilişki doyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kişilerarası Tarz Ölçeği'nin“Kaçıngan Tarz”alt boyutu ile ilişki doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca romantik ilişki doyumu ile medeni durum, ilişki süresi ve gelir düzeyi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine how the romantic relationship satisfaction of emerging adults is predicted by their self-control levels and interpersonal relationship styles. In addition, the relationship between relationship satisfaction, self-control levels and interpersonal relationship styles of the emerging adults according to demographic variables like gender, marital status, relationship duration, educational status, socioeconomic status was examined. The participants of the study consisted of 293 individuals between the ages of 18-30. The“Demographic Information Form”formed by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants in the study, the“Romantic Relationship Satisfaction Scale”to measure the relationship satisfaction levels of the participants, the“Self-Control Scale”to measure the self-control behaviors and behavior patterns of individuals,“Interpersonal Style Scale”was applied to determine the negative communication styles they use in relationships. The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23 package program. Multiple regression analysis was used to analyze the main variables of the study. ANOVA, T-test and Correlation analysis were also used in the study. As a result of the study, it was revealed that romantic relationship satisfaction is predicted by self-control and interpersonal style. According to these results, a positive and significant relationship was found between the“Reformative”and“Experiential”sub-dimensions of the Self-Control Scale and relationship satisfaction. A negative significant relationship was found between the“Avoidant Style”sub-dimension of the Interpersonal Style Scale and relationship satisfaction. In addition, significant relationships were found between romantic relationship satisfaction and marital status, relationship duration, and income level.