Endüstriyel karakteristiklerin örgüt kültürü üzerindeki etkisi
The Effect of industrial characteristics on organizational culture
  1. Tez No: 73486
  2. Yazar: MEHMET CELAL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Antropoloji'den ödünç alınan bir kavram olan kültür, örgütsel çalışmalarda gittikçe artan bir oranda kullanılmaya başlamıştır. Her ne kadar kültür, tanımlanması üzerinde yaygın bir uyuşmanın olmadığı bir kavram olsa da; karşılaştırmalı yönetim çalışmaları içerisinde, uluslar arasındaki iş-ilişkili davranışları ve örgütsel uygulamalardaki farklılıkları açıklamak için kullanılmıştır. 'Kültür' kelimesi, öğrenmek için elverişli olanaklara sahip olan ve temel varsayımları etrafında bizzat kendisinin ve çevresinin görünümünü dengede tutabilen her boyuttaki sosyal birime uygulanabilir. En geniş seviyede, batı ve doğu kültürleri olarak ifade edilen uygarlıklara sahip bulunmaktayız. Bir alt seviyede, Türk kültürü, Amerikan kültürü veya Japon kültürü olarak konuştuğumuz yeterli derecede etnik ortaklığımızın olduğu ülkelere sahibiz. Ancak aynı zamanda, bir ülke içerisinde farklı kültürleri nitelendiren çeşitli etnik gruplara sahip olduğumuzu da kabul etmeliyiz. Hatta çok daha özel bir seviye, aynı meslekten olan kişilerin oluşturduğu topluluklardır. Eğer böylesi gruplar, paylaşılmış bir geçmişe sahip istikrarlı birimler olarak tanımlanabilirlere; bu birimlerin, kendilerine ait kültürler geliştirdikleri düşünülebilir. Sonuç olarak birçok araştırmanın odak noktası olan, örgütlerin analizi seviyesine gelmekteyiz. Her örgüt içerisinde, gruplar olarak ifade edilebilen alt birimler bulunmaktadır. Böylesi gruplar, yukarıda ifade edilen nitelikleri taşıyorlarsa; bir örgütün kültürünü geliştirebilirler. Son onbeş yıl içinde, örgüt kültürü konusu üzerinde geniş bir literatür oluşturulmuştur. Bu literatürün çoğu, sadece örgütsel bir bakış açısından kültürün karakteristiklerinetkilerini incelemiştir. Daha az sayıda teorik ve deneysel araştırma, örgüt kültürü üzerinde endüstri karakteristiklerinin etkilerine odaklanmıştır. Bazı araştırmacılar, örgüt kültürünün şirketlerin faaliyette bulundukları endüstrinin karakteristikleri tarafından güçlü bir şekilde etkilendiğini öne sürmüşlerdir. Bu nedenle bir endüstri içindeki şirketler, varlıklarını devam ettirebilmek için ihtiyaç duydukları belirli kültürel öğeleri paylaşmaktadırlar. Endüstri-bağlantılı kültürel niteliklerin yaratılması potansiyeline sahip olan üç temel endüstriyel değişken vardır. Bunlar, rekabetçi çevre, müşteri ihtiyaçları ve toplumsal beklentilerdir. Bu değişkenler, endüstrinin ve örgütsel konumun, algılanan iş yapısı, iş değerleri ve iş inançlarıyla güçlü bir birliktelik içerisinde olmasına yol açmaktadırlar. Bundan dolayı spesifik kültürel değerler, iki önemli endüstriyel karakteristik olan teknoloji ve büyümenin farklı seviyeleriyle birleştirilmektedir. Ayrıca bu ilişki nedeniyle, bir örgütün kültürünün değişmesi durumu, doğrudan endüstrinin talepleriyle uyumlu ya da tarafsız olan faaliyetlerle sınırlandırılmaktadır. Bu noktadan hareketle, şirketlerin içinde bulundukları endüstriler tarafından, örgüt kültürünü rekabetçi bir avantaj olarak kullanmaları için zorlandıkları öne sürülebilir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Culture, a concept that has been borrowed from anthropology, is increasingly employed in the study of organizations. Although culture is a concept with no agreement on its definition, in comparative management studies it has been used to explain the differences in organizational practices and work-related attitudes across nations. The word 'culture' can be applied to any size of social unit that has had the opportunity to learn and stabilize its view of itself and the environment around it - its basic assumptions. At the broadest level, we have civilizations and refer to Western or Eastern cultures. At the next level down, we have countries with sufficient ethnic commonality that we speak of Turkish culture, American culture or Japanese culture. But we recognize immediately that within a country we also have various ethnic groups to which we attribute different cultures. Even more specific is the level of occupation, profession, or occupational community. If such groups can be defined as stable units with a shared history of experience, they will have developed their own cultures. Finally, we get to the level of analysis that is the focus of many research - organizations. Within organizations, we will find subunits that can be referred to as groups and such groups may develop an organization's culture. During the past decade, an extensive literature has been developed on the subject of organizational culture. The bulk of that literature, whether addressing the impact or characteristics of culture, examined only the subject from an organizational perspective. Little theoretical attention and even less empirical research has focused on the effects of industry membership on organizational culture. Some researchers argued that organizational orcorporate culture is strongly influenced by the characteristics of the industry in which the company operates. Thus, companies within an industry share certain cultural elements that are required for survival. There are three classes of industry variables that have the potential for creating industry-driven cultural elements. These are competitive environment, customer requirements and societal expectations. These variables lead that industry and organizational position have a strong association with a perceived work context, work values and work beliefs. Therefore, specific cultural values are associated with different levels of industry technology and growth - two important industry characteristics. Further, it is argued that because of this relationship, the potential for changing a company's culture is limited to actions that are neutral to, or directionally consistent with industry demands. From this viewpoint, it can be argued that the use of organizational culture as a competitive advantage is constrained by the industry in which the company operates.