Özel eğitim uygulama okullarında çalışan müzik öğretmenlerinin mesleki yaşantılarında karşılaştıkları güçlükler
Difficulties encountered in the professional life of music teachers working in special education application schools
- Tez No: 699309
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÖZEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, özel eğitim uygulama okullarında çalışan müzik öğretmenlerinin mesleki yaşantılarında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi ve bunlara öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kişisel bilgiler, ders ortamı, okul yönetimi ve veli ilişkileri, hazırbulunuşluk ve yeterlik olmak üzere dört bölümden oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Marmara Bölgesi'ndeki özel eğitim uygulama okulları II. kademede çalışan müzik öğretmenlerinden, araştırmaya gönüllü katılım sağlayan 57 müzik öğretmenine uygulanmış ve öğretmenlerin konu hakkındaki görüşleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, ders ortamıyla ilgili yaşanılan güçlüklerin; ders işlenen sınıfın yeterli büyüklükte olmamasından ve ses yalıtımına sahip olmamasından, müzik dersi için belirlenmiş haftalık ders saatlerinin yeterli gelmeyişinden, öğrenci devamsızlıklarının ders planlarını aksatmasından, özel eğitimde müzikle ilgili yeterli kaynağın bulunmayışından ve özel eğitim müzik müfredatındaki eksikliklerden kaynaklandığı görülmüştür. Ayrıca okul yönetimi ile ilgili sorun yaşanmadığı, veli ilişkileri ile ilgili ise tek sıkıntının işlenen konuların evde tekrar edilmemesinden kaynaklı yaşandığı tespit edilmiştir. Hazırbulunuşluk ve yeterlik ile ilgili güçlükler incelendiğinde, üniversitede alınan özel eğitim dersinin mesleki yaşantılarına katkısı bakımından yeterli gelmeyişinden, öğretmenlerin öğrenci aileleriyle işbirliği yapabilmeyle ilgili sıkıntı yaşamalarından, özel eğitimde müzik eğitimiyle ilgili ülkemizde yapılan çalışmaların sınırlı sayıda olmasından, böylece bu çalışmalardan mesleki açıdan yeterince faydalanamamalarından, ayrıca göreve başlamadan önce hizmet içi eğitim ihtiyacı duymalarından kaynaklı güçlükler olduğu görülmektedir. Bu sebeple ülkemizde özel eğitimde müzik alanına yönelik çalışmaların arttırılması, ayrıca alanda uzman kişilerin de daha çok kaynak üretmeleri yönünde teşvik edilmeleri ve özel eğitimdeki müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitimlerle desteklenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the difficulties encountered by music teachers working in special education practice schools in their professional lives and to make suggestions for them. For this purpose, a survey consisting of four parts (personal information, lesson environment, school administration and parent relations, readiness and competence) was prepared. The prepared survey was applied to 57 music teachers who voluntarily participated in the research, among the music teachers working in the second level of special education practice schools in the Marmara Region, affiliated to the Ministry of National Education in the 2019-2020 academic year, and the opinions of the teachers on the subject were determined. As a result of the research, the difficulties experienced in the course environment were found as the insufficient size of the classroom, no sound insulation, insufficient lesson hours, disruptions of the lesson plans by the absenteeism of the students, the lack of sufficient resources related to music in special education, and the deficiencies in the special education music curriculum. In addition, it was determined that there were no problems with the school management, and regarding parent relations, it was determined that the only problem was that the topics covered in the classroom were not repeated at home. When the difficulties related to readiness and competencies are examined, it can be seen that the special education course taken at the university is not sufficient in terms of its contribution to their professional life, the teachers have difficulties in cooperating with the families of the students, the limited number of studies on music education in special education in our country, so that they cannot benefit from these studies professionally. It is seen that there are difficulties due to the need for in-service training before starting the job. For this reason, it is recommended to increase studies on music in special education in our country, to encourage experts in the field to produce more resources, and to support music teachers in special education with in-service training.