Farklı lise türlerinde öğrenim gören lise öğrencilerinin eğitim ve gelecek algılarının incelenmesi
Investigation of education and future perceptions of high school students who educate in different types of high school
  1. Tez No: 699308
  2. Yazar: ASENA YÜCEDAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı lise türlerinde öğrenim gören lise öğrencilerin eğitim ve geleceğe dair algılarını sosyal, demografik ve ekonomik aile özellikleriyle ilişkilendirerek belirlemeye çalışmaktır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerine göre yapılmış olup olgu bilim çalışması desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmacının oluşturduğu yarı yapılandırılmış görüşme formu ile farklı lise türlerine devam eden 33 öğrenciyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerde farklı lise türlerindeki öğrencilerin geçmiş, şimdiki, genel ve geleceğe yönelik eğitim algıları ele alınmıştır. Toplanan verilerin analizinde NVİVO 12 paket analizinden yararlanılmış ve içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular araştırmanın alt problemleri dikkate alınarak kategori ve temalar altında toplanmıştır. Oluşturulan tema ve kategoriler araştırmanın alt problemleri doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada farklı lise türlerindeki öğrencilerin farklı aile yapılarına sahip oldukları, sahip oldukları aile özelliklerinin eğitim hayatları üzerinde farklı etkiler oluşturduğu ve eğitim algılarının lise türlerine göre değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Farklı sosyal, kültürel ve ekonomik çevrelerden gelen öğrencilerin farklı öğrenci profillerine ve farklı eğitim yaşantılarına sahip oldukları, sahip oldukları aile sermayeleri doğrultusunda eğitime dair tutum ve algılar geliştirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to determine the perceptions of high school students studying in different types of high schools about education and the future by associating them with their social, demographic and economic family characteristics. The study was carried out according to qualitative research methods and was designed in accordance with the phenomenological study pattern. With the semi-structured interview form created by the researcher, interviews were conducted with 33 students attending different high school types. In the interviews, past, present, general and future education perceptions of students in different high school types were discussed. In the analysis of the collected data, NVIVO 12 packet analysis was used and content analysis was performed. The findings were gathered under categories and themes, taking into account the sub-problems of the research. The themes and categories created were tried to be explained in line with the sub-problems of the research. In the study, it was concluded that students in different high school types have different family structures, their family characteristics have different effects on their education life, and their education perceptions vary according to high school types. It has been determined that students from different social, cultural and economic environments have different student profiles and different educational experiences, and they develop attitudes and perceptions about education in line with their family capitals.