An empirical investigation of Borsa Istanbul single stock futures: A TVP-VAR approach
Borsa İstanbul pay vadeli işlem sözleşmelerinin ampirik incelenmesi: TVP-VAR yaklaşımı
  1. Tez No: 699313
  2. Yazar: BURAK KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇOŞKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ AKYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, kriz dönemlerinde Borsa İstanbul'da bulunan pay vadeli işlem sözleşmelerinin aralarındaki bağlılık derecelerinde gözlemlenen değişimi incelemek ve hangi hisse senedinin net şok yollayıcı veya net şok alıcı olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. 20 adet pay vadeli işlem sözleşmesi arasındaki dinamik bağlantılılık zamanla değişen parametreli vektör otoregresif (TVP-VAR) metodolojisi ile incelenmiştir. Çalışmada spot fiyatlar, 1 aylık vadeli fiyatlar ile spot ve 1 aylık vadeli fiyatların kombinasyonu arasındaki dinamik bağlantılılık, 02.03.2016 ve 07.12.2020 arasındaki dönem kapsamında analiz edilmiştir. Sonuçlar, hisse senedi fiyatlarının tüm dönem boyunca yüksek oranda birbirleriyle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Şokların iletiminin artan belirsizlik, kur krizi ve COVID-19'un çıktığı dönemlerde en yüksek seviyelere ulaştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca GARAN, AKBNK, VAKBN, ISCTR, YKBNK ve HALKB hisselerinin, sisteme net şok yollayan hisseler olduğu belirtilmiştir. Net ikili bağlantılılıklar değerlendirildiğinde ise spot fiyatların 1 aylık vadeli fiyatlara hakim olduğu gözlemlenmiştir. Spot fiyatların, 1 aylık vadeli fiyatlardan aldığı şoktan daha fazlasını karşı tarafa şok olarak yolladığı bulunmuştur. Bu tezin sonuçları, yatırımcılar, yöneticiler ve politika yapıcılar için değerli sonuçlar barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic connectedness between 20 single stock futures (SSFs) of Borsa Istanbul is analyzed based on the time-varying parameter vector autoregression (TVP-VAR) methodology to evaluate the change in the degree of interconnectedness and identify which stocks are net shock transmitters or net shock receivers during turbulent times. The dynamic connectedness between spot prices, 1-month futures prices and the combination of spot and 1-month futures prices are analyzed for the period between 02.03.2016 and 07.12.2020. Results indicate that stock prices are highly interconnected during the whole period. Shock transmissions reach their highest levels during periods of increased uncertainty, currency crisis, and the outbreak of the COVID-19. Furthermore, it is found out that GARAN, AKBNK, VAKBN, ISCTR, YKBNK, and HALKB are the main net shock transmitters to the network. Also, the majority of spot prices of stocks dominate their 1-month futures prices based on the net pairwise directional connectedness. The results of this thesis can be valuable for investors, managers, and policymakers.