The crimean Khanate and the closure of the Black Sea frontier (1699-1730)
Kırım Hanlığı ve Karadeniz sınır bölgesinin kapatılması (1699-1730)
  1. Tez No: 699314
  2. Yazar: METEHAN ALDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
On sekizinci yüzyılın başında, Karlofça (1699) ve İstanbul (1700) Antlaşmalarının Avrupalı taraf devletleri, Osmanlı İmparatorluğunu kuzey ve kuzeybatı sınır bölgelerinin belirli sınırlara dönüşümünü kabul etmek ve sınır topluluklarının sınırların öte tarafına akınlarının önlenmesi için onları sıkı bir şekilde kontrol altına almak zorunda bıraktılar. Sonuç olarak, Osmanlılar Rusya ve Lehistan'a yapılan akınları ve yağmayı ve de bu ülkelerin halklarının köleleştirilmesini cezalandıracağını taahhüt etti. Bu Kırım Hanlığı için kritik bir gelir kaynağının kaybı anlamına gelmekteydi. Böylelikle, sınırların kapatılması uç kesimlerde özellikle Bucak ve Kuban'da yaşayan Kırımlıları ötekileştirdi. Onları geleneksel yaşam biçiminlerinden vazgeçmek zorunda bıraktı. Bu yeni yaşam tarzı huzursuzluğu ve 1699'da Gazi Giray İsyanı ile başlayan ve en azından bu çalışmada odaklanılan dönemin sonuna kadar süren bir isyanlar dizisini tetiklemiştir. Bu nedenle Kırım hanları hanlığı yönetmekte çeşitli sorunlarla karşılaştılar. Bu tez Kırımlı sınır bölgesi insanlarının bu gelişmelere olan tepkilerini Osmanlı Arşivlerine, Osmanlı ve Kırım kroniklerine dayanarak tahlil etmektedir. Arşiv kaynakları, özellikle mühimme kayıtları ve nâme-i hümâyûn defterleri, bu insanların antlaşmaların yükümlülüklerini yerine getirmek için Osmanlı merkezinden yollanan emirlerine nasıl karşı koydukları üzerine önemli bilgiler içermektedir. Bu açıdan, bu yeni duruma karşı oluşan muhalefeti bağlamında ele almak üzere bu tez 1699 ile başlayan ve 1730'da II. Mengli Giray Han'ın saltanatının bitmesiyle sona eren döneme odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the turn of the eighteenth century, the European states that agreed to the Karlowitz (1699) and Istanbul (1700) Treaties forced the Ottoman Empire to accept the transformation of their northern and northwestern frontiers into borders and keep the border societies under tight control to prevent their incursions to the other side of the border. As a result, the Ottomans stipulated to punish raids and plunders against Russia and Poland-Lithuania and enslavement of their peasants. For the Crimean Khanate, that meant the loss of critical income. The frontier's closure caused the marginalization of the Crimean people who lived in the peripheries, especially the Bucak and the Kuban. They were forced to give up their traditional way of life. The new modus vivendi ignited unrest, a series of revolts starting with the Gazi Giray Rebellion in 1699, which lasted at least until the end of the period focused on this study. Thereupon, the Crimean Khans faced various troubles to rule the Khanate. This thesis analyzes the reaction of the Crimean frontier people to these developments based on the Ottoman archives as well as Ottoman and Crimean chronicles. The archival sources, mainly mühimme registers and the record of imperial letters, contain a significant amount of information on how these people recalcitrated not to obey the Ottoman orders to fulfill the treaty's liabilities. Therefore, to contextualize the dissent towards this new conjuncture, this thesis focused on the period from 1699 until the end of Mengli II Giray's reign in 1730.