The legacy of inequality in the status of Turkish and Chinese women's rights to property
Türk ve Çinli kadınların mülkiyet hakları statüsündeki eşitsizliklerinin mirası
- Tez No: 699315
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LALE BALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Çin ve Türkiye'de hem hukuki bir kavram hem de bir uygulama olarak kadın mülkiyet hakkının farklılıklarını ve benzerliklerini karşılaştıran bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Özellikle mülkiyet hakkına odaklanılmasının nedeni, mülkiyetin kadınların karar verme gücü, bağımsızlığı ve kendi kaderini tayin etmesi için belirleyici bir faktör olmasıdır. Aslında, Mao ve Atatürk kadının ikincil konumunu değiştirmek için yaptıkları reformlarda mal ve miras alanlarında kadınlara eşitlik vermişlerdir. Fakat Türkiye ve Çin'de birçok kadın hala mülkiyet ve miras hakkını özgürce kullanamamaktadır. Bu nedenle, hukuken hak kazanmış ancak pratikte fazla uygulayamamış Türk ve Çinli kadınların maruz kaldığı bu çelişkiyi anlamak için Çin ve Türkiye'de reform öncesi dönemde kadınların mülkiyet hakları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present an analysis comparing the differences and similarities of women's property right both as a legal concept and as a practice in China and Turkey. The focus is particularly on property rights because property is a determining factor for women's decision-making power, independence and self-determination. In fact, in the reforms Mao and Atatürk made to change the inferior position of women, they gave equality to women in property and inheritance fields. However, many women still cannot freely exercise their right to property and share of inheritance in current Turkey and China. Therefore, in order to understand this contradiction for Turkish and Chinese women who have legally gained rights but could not implement them much in practice, the property rights of women in pre-reform period in China and Turkey are examined in detail.