COVID-19 sürecinde KOBİ'lerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerine yönelik bir model önerisi
Problems encountered by SMEs in the COVID-19 process and a model suggestion for the solutions of the problems
  1. Tez No: 699335
  2. Yazar: AHMET KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada; Türkiye'deki işletmeler içerisinde çok önemli bir yere sahip olan KOBİ'lerin COVID-19 pandemisi sürecinde yaşadığı sorunlara ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir. Araştırma Lüleburgaz'da yer alan ve pandemi sürecinde faaliyette bulunmuş olan 51 KOBİ sahibi ile maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Çalışma; nitel araştırma prensipleri benimsenerek gerçekleştirilmiş ve fenomenoloji deseni doğrultusunda tasarlanmıştır. Nitel araştırma soruları; yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular tematik analiz yöntemi ile ve MAXQDA 2020 nitel analiz programının Analytics Pro sürümünden faydalanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucunda oluşturulan model önerisi; Bilgi Alma, Sermaye ve Finans Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Devlet Desteği olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır. Araştırma sonucu olarak pandemi sürecinde KOBİ'lerin yaşadığı sorunların durumsal çerçevede değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study; The problems faced by SMEs, which have a crucial place among businesses in Turkey, during the COVID-19 pandemic and solutions for these problems are included. The research was carried out by adopting the maximum diversity sampling method with 51 SME owners located in Lüleburgaz and operating during the pandemic process. In the study; It was carried out by adopting the principles of qualitative research and was designed in line with the phenomenology pattern. Qualitative research questions; was prepared using the structured interview technique. The findings were analyzed using thematic analysis method and the Analytics Pro version of the MAXQDA 2020 qualitative analysis program. The model proposal created as a result of the analysis of the obtained data; It consists of four stages: Information Retrieval, Capital and Financial Management, Customer Relationship Management and Government Support. As a result of the research, it has emerged that the problems experienced by SMEs during the pandemic process should be evaluated in a situational framework.