Matematiksel modellemenin öğrencilerin başarısına, ders tutumuna ve matematiksel modelleme yeterliklerine etkisi: Bir meta- analiz çalışması
The effect of mathematical modeling on students'academic achievement, students' attitudes towards the course and mathematical modeling competencies: A meta-analysis study
  1. Tez No: 699350
  2. Yazar: HATİCE GÖZDE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KANADLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gerçek hayatla ilişkilendirilen konular öğrencilerin derse olan ilgisini artırırken, onları ders içinde daha aktif kılar ve böylelikle bilginin kalıcı olmasını sağlar. Matematik öğrenmenin de temel amacı yaşadığımız çevreden ve olaylardan bir anlam çıkarıp onları yorumlayabilmektir. Matematiksel düşünebilen bir birey, gerçek hayatta karşılaştığı bir problemi matematik diline çevirebilmelidir. Öğrencilerin gerçek yaşamdaki deneyimlerinin ve aldıkları eğitimin sonucu olarak gerçek dünya ve matematik arasında nasıl bir ilişki kurdukları ve bu ilişkiyi etkileyen faktörler; Türkiye'de uygulanan öğretim programlarına geri bildirim vererek, programların geliştirilmesine önemli katkılar sunabilir. Matematiksel modelleme öğrencilerin gerçek yaşamla matematik dünyası arasında ilişki kurmalarına olanak sağlar. Bu nedenle, bu çalışma; matematiksel modelleme uygulamalarına dayalı öğrenmenin programda öngörülen öğrenme yöntemine kıyasla öğrencilerin akademik başarısına, matematik dersine yönelik tutumuna ve matematiksel modelleme yeterliklerine etkisini meta analiz yöntemiyle genel etki büyüklüğünü hesaplamayı ve bu etki büyüklüğünün çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmada ulusal ve uluslararası alanyazında yapılmış, içerme ölçütleri taşıyan yarı deneysel ve zayıf deneysel araştırmalara yer verilmiştir. Alanyazın taraması sonucunda 34 çalışma elde edilmiştir. Bu çalışmaların etki büyüklüklerinden 23'ü akademik başarı, altısı tutum ve yedisi matematiksel modelleme yeterlikleri açısından incelenmiştir. Bazı çalışmalar ise etki büyüklükleri açısından birden fazla ele alınmıştır. Yayın yanlılığını engellemek amacıyla çalışmaya tezlerin yanı sıra makaleler de meta- analize dâhil edilmiştir. Çalışmalar arasında örneklem sayısı 20'nin altında olanlar bulunduğundan etki büyüklüğü indeksi olarak Hedges' g kullanılmış olup çalışmalar alanyazından toplandığı için etki büyüklüleri rastgele etkiler modeline göre birleştirilmiştir. Birleştirme sonucunda genel etki büyüklükleri akademik başarı için 0.976 [%95 CI: 0.742, 1.205] , tutum için 0.520 [%95 CI: 0.08, 1.032] ve matematiksel modelleme yeterlikleri için 1.453 [%95 CI: 1.003, 1.902] olarak hesaplanmıştır.“Matematiksel modelleme uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı çalışmaları üzerinde ”geniş“, tutum çalışmaları üzerinde ”orta“ ve matematiksel modelleme yeterlikleri üzerinde ise ”olağanüstü" düzeyde bir etki büyüklüğü değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda matematiksel modellemeye dayalı öğretim yöntemlerinin öğretmenler tarafından derslerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subjects related to real life increase the interest of students in the lesson and it also makes them more active in the course and makes the knowledge permanent.The main purpose of mathematics learning is to draw a meaning from the life and the events that we experience. (and how we interpret them. ) An individual who can think mathematically should be able to translate a real life problem into a mathematical language. The relationship between the real world and the mathematics as a result of the students' real life experiences and the education they received can contribute significantly to the development of the curriculums applied in Turkey by giving feedback. Mathematical modeling allows students to find out the relation between the real life and the mathematics. Therefore, this study, aims to calculate the effect size of learning based on mathematical modeling applications on students' academic achievement, their attitude towards mathematics lesson and mathematical modeling competencies compared to the learning method planned in the program, and to explain whether this effect size differs significantly according to various variables. In the study, quasi-experimental and weak experimental studies, which have been conducted in national and international literature, and which have inclusion criteria, are included. The literature review for meta-analysis ended on February 15th. As a result of the literature review, 34 studies were obtained. Of these studies, 23 were examined in terms of academic achievement, 6 in terms of attitude and 7 in terms of mathematical modeling competencies. In order to prevent publication bias, articles as well as theses were included in the meta-analysis study. After the combination, there was no significant difference between the overall effect size of 0.973 calculated for academic achievement, 0.520 for attitude and 1.453 (p> .05) for mathematical modeling. It was determined that mathematical modeling applications have a wide effect size on students' academic achievement studies, medium on attitude studies and an extraordinary level of effect size on mathematical modeling competencies. Accordingly, it is recomended that teaching methods based on mathematical modeling be used by teachers in their lessons.