Ebeveyn ve okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitime bakış açısı ve farkındalıklarının incelenmesi
Examination of the perspective and awareness of parents and preschool teachers in preschool education
- Tez No: 699353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin ve okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitime bakış açıları ve farkındalıklarının hangi durumlarda benzerlik ve farklılık gösterdiği ve bu durumlardan yola çıkılarak nasıl çözüm önerileri sunduklarını belirlemektir. Belirtilen amaçlara derinlemesine ve daha ayrıntılı ulaşmak için nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan özel bir okulda öğrenim gören beş-altı yaş grubu çocukların anne, baba ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu dört okul öncesi öğretmeni, çalışmaya katılan öğretmenlerle aynı okulda çocuğu olan dört anne ve dört baba oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme aracılığıyla araştırmaya dâhil edilmişlerdir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak okul öncesi eğitim kurumlarında karşılaşılan üç adet senaryo ve senaryolar doğrultusunda oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Oluşturulan senaryo ve sorular ebeveynlere ve öğretmenlere çevrimiçi görüşme yolu ile okutulmuştur ve aralarında tartışmaları istenmiştir. Çevirimiçi yapılan görüşmeler kayıt altına alınmış ve ardından yazıya geçirilmiştir. Yazıya aktarılan veriler, sürekli karşılaştırma yöntemi aracılığıyla aynı sorulara verilen farklı yanıtlar karşılaştırılmış ve tümevarımsal analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin okul öncesi eğitimde okul-aile iş birliğini önemsedikleri, bu iş birliğinin çocukların eğitimleri ile ilgili sorunları çözdüğü fikirleri benzerlik göstermiştir. Hem öğretmenler hem de ebeveynler fikirlerine saygı duyulduğu, açık ve anlaşılır bir dil konuşulması gerektiğini vurgulamışlardır. Öğretmenler ve ebeveynlerin bakış açılarının farklılık gösterdiği durumlarda vermiş oldukları çözüm önerilerinden en çok göze çarpanlar: hem ebeveynlerin hem de öğretmenlerin çift yönlü iletişime açık olması gerektiği, empati ve karşılıklı bir güven ortamının sağlanması sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, mevcut literatür temelinde derinlemesine tartışılmış ve bu doğrultuda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine in which cases parents and preschool teachers ' perspectives and awareness of preschool education are similar and different, and how they offer solutions based on these situations. In order to achieve the stated goals in depth and more detail, the case study research method, one of the qualitative research patterns, was used. The research was carried out with the participation of parents and teachers of five-to six-year-old children studying at a private school in Istanbul province in the 2020-2021 academic year. The study group consisted of four pre-school teachers, four mothers and four fathers who had children in the same school as the teachers who participated in the study. When determining the working group of the study, participants were included in the study through criteria sampling from purposeful sampling methods. In this study, three scenarios encountered in preschool education institutions and Semi-Structured Interview Questions created in accordance with scenarios were used as a data collection tool. The created scenarios and questions were taught to parents and teachers through an online interview and asked to discuss between them. Online interviews were recorded and then written. The data transferred to the article were compared with different responses to the same questions through the continuous comparison method and analyzed by the induction analysis method. According to research results, the ideas that both teachers and parents care about school-family cooperation in preschool education and that this cooperation solves problems related to children's education have been similar. Both teachers and parents stressed that a clear and understandable language should be spoken, where their ideas are respected. They have made the perspectives of teachers and parents differ in the most prominent cases of the solution: both parents and teachers bi-directional communication must be open, it is concluded that promote a climate of mutual trust and empathy. The results have been discussed in depth on the basis of the existing literature and suggestions have been presented in this direction.