Bölgesel ekonomik büyüme ve işsizlik ilişkisinde enflasyonun rolü: Türkiye örneği
The role inflation in the relationships between regional economic growth and unemployment: The case of Turkey
  1. Tez No: 699356
  2. Yazar: BİLGE ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekonomik büyüme, her gelişmişlik düzeyindeki ülke için önem arz etmekte iken büyümede istikrarı sağlamak ise temel ortak hedeftir. Ancak işsizlik gibi birtakım ekonomik sorunlar bu hedefin gerçekleşmesi açısından sorun teşkil etmektedir. Ekonomik büyümenin istihdam yaratacağı, iktisat literatüründe kabul gören bir teoridir. Normal koşullar altında ekonomik büyümede yaşanan pozitif bir etkinin istihdam üzerinde de aynı etkiyi yaratması beklenmektedir. Ancak yaşanan ekonomik gelişmelerin işgücü piyasası üzerindeki etkileri istihdam üzerinde beklenen etkiyi göstermemektedir. Bu durumun temelinde fiyat istikrarının sağlanması için uygulanan politikaların istihdamı negatif etkilediği görüşü yer almaktadır. Dolayısıyla ekonomik büyüme ve işsizlik arasında enflasyonun önemli bir rol oynadığı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de bölge bazında işsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisinde, enflasyonun rolünü uygulamalı olarak incelenmektir. Buna bağlı olarak 2005-2019 dönemi itibariyle Yumuşak Geçişli Panel Regresyon (YGPR) modeli kullanılarak enflasyona dair bir eşik seviyesi belirlenecek ve enflasyonun eşik seviyesinin altında ve üstünde olması durumunda enflasyonun işsizlik ve ekonomik büyüme üzerinde etkisi analiz edilecektir. Elde edilen bulgulara göre enflasyon oranına ilişkin tahmin edilen eşik değeri, %9,48 olarak bulunmuştur. Enflasyon oranı eşik seviyesinin altında iken, ekonomik büyümede yaşanan bir artış işsizliği azaltırken, enflasyon oranı eşik seviyesinin üstünde iken ekonomik büyümede yaşanan bir artış istihdam yaratmayacaktır.
Özet (Çeviri)
While economic growth is important for countries at every level of development, ensuring stability in growth is the main common goal. However, some economic problems such as unemployment pose a problem for the realization of this target. It is an accepted theory in the economics literature that economic growth will create employment. Under normal circumstances, a positive effect on economic growth is expected to have the same effect on employment. However, the effects of the economic developments on the labor market do not show the expected effect on employment. The basis of this situation is the opinion that the policies implemented to ensure price stability affect employment negatively. Therefore, it is revealed that inflation plays an important role between economic growth and unemployment. In this study, the role of inflation is examined practically in the relationship between unemployment and economic growth on a regional basis in Turkey. Accordingly, as of the period 2005-2019, a threshold level for inflation will be determined using the Soft Transition Panel Regression (YGPR) model and the effect of inflation on unemployment and economic growth will be analyzed if inflation is below or above the threshold level. Consequently, the estimated threshold value for the inflation rate was found to be 9.48%. While the inflation rate is below the threshold level, an increase in economic growth will reduce unemployment, while an increase in economic growth when the inflation rate is above the threshold level will not create employment.