The dynamics of political information environments in the age of misinformation
Yanlış bilgi çağında siyasi bilgi ortamlarının dinamikleri
- Tez No: 699365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE SELCAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tez, bireylerin haber tüketim davranışları ile içinde bulundukları bilgi ortamlarının türleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Siyaset-medya-toplum yapısının günümüzün 'yanlış bilgi çağı' atmosferindeki dönüşümünü soruşturan tez, haber tüketicilerinin bilgiye karşı artan güvensizlikleri ve takiben edindikleri eleştirel haber tüketim davranışlarının günümüz siyasi bilgi ortamındaki yapısal değişimlerle ilgili olduğunu öne sürmektedir. Siyasi bilgi ortamlarının, sırayla medya sistemleri ve haber repertuarları yaklaşımlarının geliştirdiği çerçevelere karşılık gelen, ülke ve birey seviyelerinde incelenmesi önerilmiştir. Bu iki seviyenin bağlamsal olarak önemli boyutları kavramsallaştırılarak öngörülen etkiler 30 ülke ve 61789 birey ölçeğindeki nicel bir araştırmayla test edilmiştir. Sonuçlar, ana akım medyanın zayıf olduğu ülkelerde yaşayan kişilerin ve dijital merkezli ve nicel olarak çeşitli haber repertuarları bulunan bireylerin eleştirel haber tüketicisi olma olasılıklarının önemli ölçüde yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the news consumption behavior of individuals and the types of information environments they are situated within. Investigating the transformation of politics-media-society complex in the recent atmosphere of 'the age of misinformation', the thesis suggests that the increasing distrust towards information and consequential critical news consumption behavior of audiences are related to the structural changes in current political information environments. Political information environments are offered to be analyzed in the levels of country and individual, respectively referring to the frameworks developed by media systems and news repertoire approaches. Conceptualizing contextually significant dimensions of these two levels, a quantitative research has been designed and presumed effects were tested for 30 countries and 61789 individuals. Results suggest that people who live in countries with a weak mainstream media and individuals who have digitally-oriented and quantitatively diverse news repertoires are significantly more likely to be critical news consumers.