KKTC ve Türkiye'de çalışan akademisyenlerin iş doyumlarının kaygı düzeylerine etkisi
The effect of job satisfaction of academics working in Cyprus and Turkey on anxiety levels
- Tez No: 699385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada akademisyenlerin iş doyumlarının kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi keşfedilmeye çalışılmış ve KKTC ve Türkiye olarak ikiye ayrılan araştırma örneklemi ele alınmıştır. Araştırma kapsamında 200'ü Türkiye'de çalışan, 191'i ise KKTC'de çalışan toplam 391 akademisyene ulaşılmış ve araştırmanın verilerinin toplanmasında İş Doyumu Ölçeği ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hem KKTC hem Türkiye hem de bütün örneklem çerçevesinde iş doyumu akademisyenlerin kaygı düzeylerinin önemli bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of academicians' job satisfaction on their anxiety levels has been explored. Research sample was divided into Northern Cyprus and Turkey and surveyed 200 employees in Turkey, the KKTC 191 has reached a total of 391 employees academics. Job Satisfaction Scale and State and Trait Anxiety Scale were used to collect the data of the study. Research results in both Cyprus and Turkey have been identified as an important predictor of job satisfaction and anxiety level academics both within the framework of the whole sample.