Primer immün yetmezlikli çocuklarda tanımlayıcı öykü özelliklerinin araştırılması
Investigation of descriptive history characteristics in children with primary immunodeficiency
- Tez No: 699403
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; primer immün yetmezlik (PİY) tanısında kullanılan 10 uyarıcı işaretin tanıda yeterli olup olmadığını belirlemek, PİY erken tanısı için uyarıcı olabilecek bu 10 uyarıcı işarete eklenebilecek başka işaretlerin olma olasılığını araştırmak ve literatüre katkı sağlamaktır. Yöntem: Bu çalışma Haziran 2020 ile Aralık 2020 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniğinde takipli primer veya sekonder immün yetmezlik tanılı 162 hastanın aileleri alınmıştır. Bu ailelere Jeffrey Model Vakfı'nın geliştirdiği PİY uyarıcı işaretlerini içeren sorularla birlikte özgeçmiş ve soygeçmiş özelliklerini içeren sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Aynı anket tanımlanmış bir primer/sekonder immün yetmezliği olmayan (sağlıklı) 200 çocuğun ailesine uygulanmış ve böylece kontrol grubu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Objectives of this study are to determine whether 10 warning signs used for diagnosis of primary immunodeficiency (PID) are sufficient for diagnosis, to investigate possibility of additional signs to add to these 10 warning signs which may be alarming for early diagnosis of PID, and to make contribution to the literature. Method: This prospective study was conducted between June 2020 ve December 2020. Parents of 162 children who were being followed-up in Necmettin Erbakan University Pediatric Allergy ve Immunology Outpatient Clinic ve diagnosed with primary or secondary immunodeficiency were included in this study. In addition to questions concerning warning signs for PID which were developed by Jeffrey Modell Foundation, these parents were asked to fill a survey comprised of questions concerning personal and family histories. Same survey was applied to parents of 200 children with no described primary/secondary imunodeficiency (healthy), and the control group was thus constituted.