Long term volatility of stock returns in Turkey: Unconditional and predictive variance analyses
Türkiye'deki hisse getirilerinin uzun vadedeki oynaklığı: Koşulsuz ve öngörücü varyans analizleri
- Tez No: 699414
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hisse getirilerinin uzun vadedeki oynaklığı ileriye dönük portföylerde hisselerin ağırlığının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu tez, Türkiye'deki hisse getirilerinin uzun dönem oynaklığını iki parça halinde incelenmiştir: i) kayan pencerelerden elde edilen koşulsuz istatistikler, ve, ii) Bayesian Markov Zinciri Monte Carlo yöntemiyle yapılan öngörücü (prediktif) varyans analizinden elde edilen koşullu istatistikler aracılığıyla. Koşulsuz varyans yatırım ufku uzadıkça azalmakta ve hisse getirilerinin sabit faiz getirilerini aşması daha olası hale gelmektedir. Öngörücü varyans analizi de getiri oynaklığının zaman ile birlikte azaldığını göstermektedir. Şu anki ve beklenen getiri denklemlerinin hata terimleri arasındaki negatif korelasyonun risk-düşürücü etkisi momentumun risk-arttırıcı etkisine baskın gelmektedir. Zamana bağlı değişen bir kovaryans matrisi kullanmak öngörücü varyansın eş ve bağımsız dağılan (i.i.d.) riskler tarafından açıklanan kısmını azaltmaktadır. Daha az sayıda gözleme sahip olmak öngörücü varyansı arttırmaktadır. Genel sonuçlar bir yatırımcının bakış açısından Borsa İstanbul'da uzun vadeli yatırımlar yapmanın daha tercih edilebilir olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Long term volatility of stock returns plays a major role in determining the weight of stocks in forward looking portfolios. This thesis investigates the long run stock return volatility in Turkey in two parts: i) unconditional statistics derived from rolling windows samples, ii) conditional statistics derived from a predictive variance analysis using a Bayesian Markov Chain Monte Carlo approach. Unconditional variance decreases with the investment horizon and it becomes more likely for stock returns to beat fixed interest returns. The predictive variance analysis also suggests that return volatility decreases with time. The risk-inducing effect of momentum is dominated by the risk-reducing effect of the negative correlation between the error terms of the current and expected return equations. Assuming a time-varying covariance matrix reduces the portion of predictive variance attributable to the identical and independently distributed risks. Having fewer observations increases the predictive variance estimate. Overall results suggest that it is more preferable from an investor's perspective to make long-term investments in Borsa Istanbul.