Implications of femininity threat for support for transgender rights and gender-specific system justification
Kadınsılık tehdidinin trans bireylerin haklarını savunma ve cinsiyete dayalı sistemi meşrulaştırma üzerine etkileri
  1. Tez No: 699415
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SOYLU YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kırılgan erkeklik literatüründe erkeklik, kazanılmış, tehdit edilebilecek ve korunması gereken bir statü olarak tanımlanmaktadır. Kadınlığın ise biyolojik ve fizyolojik geçişlerden kaynaklanan, doğuştan gelen bir statü olduğu varsayılmaktadır. Ancak doğuştan gelen doğası gereği kadınlığın tehdit edilemeyeceği düşüncesi sorgulanabilir. Bu tezde, kadınlıkla ilgili toplumsal beklentilerin (doğurganlık ve çekicilik) yerine getirilememesine bağlı olarak kadınsılık tehdidini ve bu tehdidin sonuçlarını Türkiye bağlamında inceledim. Kadınsılık ile ilgili tehdit (onaylanma) deneyiminin kontrol koşuluna kıyasla trans bireylere karşı daha fazla (daha az) olumsuz tutum, trans haklarını daha az (daha fazla) destekleme, ve cinsiyete dayalı sistemi daha fazla (daha az) meşrulaştırmaya yol açmasını bekledim. Ayrıca, bu etkilerin cinsiyet kimliğiyle daha güçlü özdeşleşme gösteren kadınlar arasında daha büyük olmasını bekledim. Çevrimiçi anket kullanarak toplanan 710 kişilik veri analize katıldı. Katılımcılar rastlantısal olarak dört deneysel koşuldan birine (doğurganlık tehdidi, doğurganlık onaylanma, çekicilik tehdidi, çekicilik onaylanma) veya kontrol koşuluna atandılar. Sonuçlar tehdit koşullarındaki katılımcıların onaylanma koşullarındaki katılımcılardan anlamlı düzeyde daha fazla negatif duygulanım gösterdiklerini, yani tehdidin beklenen olumsuz etkisini yaşadıklarını, ortaya koydu. Ancak hipotezlerin aksine, trans bireylere karşı sosyal mesafe ve olumsuz duygular gösterme, trans haklarını destekleme, ve cinsiyete dayalı sistemi meşrulaştırmada gruplar arasında anlamlı düzeyde fark bulunmadı. Ayrıca cinsiyet kimliğiyle özdeşleşmenin moderatör rolüne dair anlamlı sonuç bulunmadı. Bu bulguları erkeksilik ve kadınsılık tehditlerine ilişkin literatürü nasıl genişlettikleri ışığında tartıştım.
Özet (Çeviri)
The literature on precarious manhood defines manhood as an achieved status, which can be threatened, and needs to be protected or restored. Womanhood, however, is assumed to be a biologically or physiologically ascribed status. However, the idea that womanhood cannot be threatened due to its ascribed nature can be questioned. In the present thesis, I examined femininity threat based on failure to fulfill social expectations about womanhood (i.e., fertility and attractiveness) in the Turkish context, and its implications. I hypothesized that the experience of femininity threat (affirmation) would lead women to report more (less) negative transgender attitudes, less (greater) support for transgender rights, and greater (less) support for gender-specific system justification, compared to a control condition. I further hypothesized that these effects would be larger among women who show stronger gender identification. I analyzed data from 710 community members collected via an online survey. Participants were randomly assigned to one of four experimental conditions (fertility threat, fertility affirmation, attractiveness threat, attractiveness affirmation) or a control condition. Results showed that participants in the threat conditions reported significantly higher negative affect than those in the affirmation conditions, suggesting that the manipulation caused the intended affective reactions. However, contrary to the hypotheses, participants did not differ significantly in social distance, negative feelings towards transgender individuals, support for transgender rights, or gender-specific system justification across conditions. There was no evidence for the moderating role of gender identification. I discussed the findings in light of how they expand the literature on masculinity and femininity threats.