Kral Tepesi (Kıbrıs) Geç Tunç Çağı seramiklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the Late Bronze Age pottery of King's Hill (Cyprus)
  1. Tez No: 699437
  2. Yazar: TOLGA ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
“Kral Tepesi Geç Tunç Çağı Seramiklerinin Değerlendirilmesi”isimli bu tez çalışmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Kaleburnu köyündeki Kral Tepesi Geç Tunç Çağı yerleşiminin seramikleri incelenmiştir. Söz konusu bu seramikler dış yüzey renklerine göre mal gruplarına ayrılmış, aynı zamanda da tipolojik ayrım işlemi gerçekleştirilmiştir. Mal gruplarının oluşturulmasında yerleşim yerindeki Plato ve Teras olarak adlandırılan iki alan içerisinden elde edilen seramik veriler çalışmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Tipolojik ayrım ise kapların kullanım alanları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu sayede Kral Tepesi yerleşiminde Geç Tunç Çağı seramik gruplarından hangilerinin kullanılmış olduğu, kullanım oranları doğrultusunda yerleşim yerinin karakteri hakkında fikir sahibi olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study called“The Evaluation of the Late Bronze Age pottery of King's Hill”the ceramics of the King's Hill at the Late Bronze Age settlement in Kaleburnu/Galianoporni village within the borders of the Turkish Republic of Northern Cyprus were examined. These ceramics in question were separated into groups according to their outer surface colors were carried out with typological separation. The ceramics data obtained from the two areas called Plateau and Terrace in the settlement. Constitution is the main material of the study. The typological distinction was made by considering the usage areas of the pottery. In this way, it is aimed to have an idea about the character of the settlement by the usage rates and which of the Late Bronze Age ceramic groups were use in the King's Hill settlement.