Kentsel güvenlik açısından çarşı ve mahalle bekçiliği üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on bazaar and neighborhood watch in terms of urban security
  1. Tez No: 699441
  2. Yazar: İSA YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kent güvenliği, kentlilerin kentin herhangi bir parçasında, herhangi bir zaman diliminde kendilerini güvende hissetmeleridir. Kent güvenliği önleyici bir kolluk hizmeti olup polis, jandarma, Sahil Güvelik Komutanlığı, belediye zabıtası, çarşı ve mahalle bekçileri gibi birimler tarafından sağlanmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçileri jandarma ve emniyet teşkilatı bünyesinde istihdam edilen genel kolluk kuvvetlerine yardımcı bir kolluk kuvvetidir. Tarih boyunca farklı uygulamaları olan bekçiliğin resmi statüye kavuşması 1966 yılında çıkarılan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile olmuştur. 2020 yılında çıkarılan 7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile bugünkü hukuki statüsüne kavuşmuştur. 1993 yılından sonra kamu sektöründe çarşı ve mahalle bekçilerinin istihdam edilmesi azaltılmıştır. 2016 yılından sonra ise çarşı ve mahalle bekçiliği biriminin yeniden canlandırıldığı ve kamu sektöründe çarşı ve mahalle bekçilerinin istihdamının artırıldığı görülmüştür. Çalışmanın temel amacı çarşı ve mahalle bekçiliğinin yeniden canlandırılma sürecini, çarşı ve mahalle bekçilerinin görevlerini, kolluk teşkilatı içindeki yerini incelemek ve ayrıca gazete haberlerinin analizi aracılığı ile çarşı ve mahalle bekçiliği biriminin yeniden canlandırılması ile ilgili haberlerin yansımalarını değerlendirmektir. Amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazetelerinin internet sitelerinde yer alan çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili haberler 01.01.2016-15.03.2021 tarihleri arasında incelenmiş ve 608 haber MAXQDA 2020 programında analiz edilmiştir. Haberlerin ağırlıklı olarak bekçi alım ilanları ve bekçilerin görev alanları ile ilgili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban security means that citizens feel safe in any part of the city, at any time. Urban security is a preventive law enforcement service provided by units such as the police, gendarmerie, coast guard command, municipal police, bazaar, and neighborhood guards. The Bazaar and Neighborhood Watchman are a law enforcement agency that assists the general law enforcement officers employed within the gendarmerie and the police force. The official status of the Watchman, who had different practices throughout history, was achieved with Law No. 772 on the Bazaar and Neighborhood Watchman, which was enacted in 1966. It gained its current legal status with Law No. 7245 on the Bazaar and Neighborhood Watchman, which was enacted in 2020. After 1993, the employment of Bazaar and Neighborhood Watchman in the public sector was reduced. After 2016, it was observed that the Bazaar and Neighborhood Watchman unit was revived and the employment of Watchman in the public sector was increased. The main purpose of the study is to examine the revitalization process of this unit, the duties of the Bazaar and Neighborhood Watchman, their place in the law enforcement organization, and also to evaluate the reflections of the news about the revitalization of the unit through the analysis of newspaper news. The news about the Bazaar and Neighborhood Watchman on the websites of Hürriyet, Sabah, and Sözcü newspapers, which were selected with the purposeful sampling method, 608 news between 01.01.2016 and 15.03.2021 were examined and analyzed in the MAXQDA 2020 program. It has been determined that the news is mainly related to the guard recruitment announcements and the duty areas of the guards.