Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının aile bütünlük duygusu ve saldırganlık davranışı ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 699440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının, aile bütünlük duygusu ve saldırganlık davranışının arasındaki ilişki incelenmiştir. Ek olarak yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, aile ile vakit geçirme süresi, sosyal medya kullanım süresi, psikiyatrik rahatsızlığın; sosyal medya bağımlılığı, aile bütünlük duygusu ve saldırganlık davranışına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-35 yaş arası 338 kadın, 68 erkek olmak üzere 400 birey oluşturmaktadır. Çalışmada toplanan veri formları Google Form'a geçirilerek basit seçkisiz yöntemle 400 katılımcıya gönderilmiş ve doldurtulmuştur. Çalışmada veri formu olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖY-D), Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ), Aile Bütünlük (Tutarlılık) Duygusu Ölçeği Kısa Formu (ABDÖ-K) kullanılmıştır. Çalışmanın analizinde; ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi, bağımlı değişkenlerin bağımsız değişkenleri yordamasını analiz etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, İki bağımsız grubu karşılaştırıp farkın anlamlılığını test etmek için Bağımsız Örneklemler T-Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; aile bütünlük duygusu ile saldırganlık, fiziksel saldırganlık, öfke, sözel saldırganlık arasında zayıf düzeyde negatif ilişki; aile bütünlük duygusu ile düşmanlık arasında orta düzeyde negatif ilişki; sosyal medya bağımlılığı ile fiziksel saldırganlık, öfke, sözel saldırganlık arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki; sosyal medya bağımlılığı ile saldırganlık, düşmanlık arasında orta düzeyde pozitif ilişki; sanal tolerans ile fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki; sanal tolerans ile saldırganlık, düşmanlık, öfke arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social media addiction, sense of family cohesion and aggressive behavior in young adults was examined. In addition, age, gender, marital status, educational status, time spent with family, duration of social media use, psychiatric illness; The effects of social media addiction, family cohesion, and aggressive behavior were investigated. The sample of the study consists of 400 individuals, 338 women and 68 men, between the ages of 18-35 living in Turkey. The data forms collected in the study were transferred to Google Form and sent to 400 participants with a simple random method and had them filled. As a data form in the study; Personal Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMBÖY-D), Buss Perry Aggression Scale (SPSS), Family Integrity (Consistency) Sense Scale Short Form (USAS-F) were used. In the analysis of the study; Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between the scales, Multiple Linear Regression Analysis was used to analyze the predictive variables of dependent variables, and Independent Samples T-Test was used to compare two independent groups and test the significance of the difference. According to the results of the study; weak negative relationship between family unity and aggression, physical aggression, anger, verbal aggression; moderate negative correlation between sense of family cohesion and hostility; weak positive correlation between social media addiction and physical aggression, anger, and verbal aggression; moderate positive relationship between social media addiction and aggression and hostility; weak positive correlation between virtual tolerance and physical aggression and verbal aggression; There is a moderate positive relationship between virtual tolerance and aggression, hostility and anger.