Ineffability and interpretation in Wittgenstein's philosophy of art
Wittgenstein'ın sanat felsefesinde yorum ve anlatılmazlık
  1. Tez No: 699474
  2. Yazar: KADİR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSI SIDIROPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çağdaş felsefede, anlatılmazcı ve yorumsalcı sanat teorileri arasında bir çatışma mevcuttur. Anlatılmazcıların iddiasına göre, sanat ve sanat-dışı pratikler arasındaki süreksizlik sanat eserinin yorumunun imkansızlığını gerektirir. Yorumsalcıların iddiasına göre ise, süreklilik yorumun mümkün olmasını gerektirir. Yorumsalcılık sanatın kanallarının özgüllüğüne dair bir açıklama sunamazken, anlatılmazcılık sanatla kurulan anlamlandırıcı ilişkiyi açıklayamaz. Wittgenstein, bu ikilemin dışına çıkarak, yorum ile süreksizliği bağdaştıran bir açıklama sunar. Henüz, Wittgenstein'ın felsefesi bu üçüncü olasılığın kapsamlı bir incelemesini sunacak biçimde yorumlanmadı. Bu gerilimin böyle bir görüş içindeki çözülümü şu argümanlara dayanır: Wittgenstein'ın sanat deneyiminin dolaysızlığını, sanat eseri ve sanat eserinin etkilerinin ayrılabilirliğini ve özel deneyimin mümkün olduğunu reddetmesi sanat deneyiminin anlatılmazlığına dair metafizik-dışı bir anlayışı gerektirir. Bu açıklama, zamana, kişiye ve esere endeksli olan sanat deneyiminin özgülüğünü ve tarif edilemezliğini içerir. Wittgenstein'ın, anlamın bağlamsallığı ve sanat eserinin bağlamsızlığı arasındaki asimetriye, pratik olmayan estetik tavır ve yorumlayıcı tavır arasındaki ikikoşullu ilişkiye, sanat deneyimindeki dışsal karşılaştırmalar ve içsel ilişkiler arasındaki farka, bir-şey-olarak-görmenin çift yönlülüğüne ve veçhe algısının kültürel yönüne dair iddiaları yorumlayıcı tavrın imkan koşullarını ortaya çıkarır. Bu düşünce, yorumun, metinsel ve tarihsel anlatıların bağlamsallaştırılması olmasını gerektirir. Sonuç olarak, Wittgenstein'ın sanat deneyimindeki yorum ve anlatılmazlığı bağdaştırdığı açıklaması anlatılmazlık ve yorum arasındaki yanlış ikilemi aşar.
Özet (Çeviri)
In contemporary philosophy, there is tension between ineffabilist and interpretivist theories of art. The ineffabilist claims that the discontinuity between art and non-artistic practices implies the impossibility of interpretation of works of art. The interpretivist claims that the continuity implies the possibility of interpretation. Whereas the former cannot account for sense-making relation to art, the latter cannot explain the specificity of artistic mediums. Outside this dilemma, Wittgenstein provides an account of interpretation compatible with the discontinuity. A comprehensive reading of Wittgenstein's philosophy for this third view has not yet been provided. The resolution of the tension into this view consists of the following arguments: Wittgenstein's rejection of the immediacy of artistic experience, the separability of artwork and the effects of artwork, and the possibility of private experience imply a non-metaphysical conception of the ineffability of artistic experience. This account consists of the indescribability and the peculiarity of artistic experience indexed to time, person, and artwork. Wittgenstein's claims in the asymmetry between the contextuality of meaning and the noncontextuality of artwork, the biconditional relation between non-practical aesthetic stance and interpretive stance, the distinction between external comparisons and internal relations in artistic experience, the dual aspect of seeing-as, and the cultural sense of aspect perception reveal the conditions for the possibility of interpretive stance. It implies that interpretation is textual and historical narrative contextualization. The conclusion is that Wittgenstein's compatible account of ineffability and interpretation in artistic experience transcends the false dilemma of ineffability and interpretation.