The social and economic transformation of Mush region between 1865 and 1890
Muş bölgesinin 1865 ve 1890 yılları arasındaki sosyal ve ekonomik dönüşümü
- Tez No: 699539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, 1865-1890 yılları arasında Muş bölgesindeki etnik çatışmayı toprak, reformlar ve göç üzerinden incelemektedir. Tanzimat'ın başlaması ile bölgeyi kontrol altına almak isteyen devlet Muş'ta yurtluk-ocaklık topraklarına sahip olan Alaaddinpaşazadelileri tasfiye etmiş ve bölgede bir güç boşluğu yaratmıştı. Muş bölgesi Ermeni, Kürt ve Çerkes gibi karışık bir nüfusa sahipti. Çatışmaların Avrupa Devletlerinin bir propagandası olarak başladığına iddialarının aksine üretilen ürünün azlığı sebebiyle bölgedeki toprağın önem kazanması ve bunların da Kürt aşiretleri tarafından zorla alınmak istemesi ile yükselişe geçen şiddeti incelemektedir. Bu şiddet ise 1891'de Hamidiye Alayları'nın kurulması ile en tepe noktasına çıkmıştır. Bu dönemde ise devletin bölgeye yapmaya çalıştığı reformları incelemekte ve bunu iki döneme ayırmakta. 1865-1878 döneminde yerel ahaliyi Kürt aşiretlerin saldırılarından korumaya çalışan bir reformlar silsilesi ile karşılaşırken 1878-1890 arasındaki dönemde ise reformlar bölgenin güvenliğini arttırma emeli ile birlikte devlet görevlilerinin gözünde Kürtlerin önem kazanmaya başladığı bir dönemdir ki Hamidiye Alaylarının kurulması bunu bize göstermektedir. Bölge ise toprak özelinde ezen bir yerel eşraf ile ezilen ahali arasında bir sınıf çatışması yaşarken 1880lerin sonunda bu daha çok devletin Müslümanların toprakları ele geçirmesine göz yumması ile geçmiştir. Fakat her örnek aynı değildir. Surp Garabed Manastırı örneğinde Kürt ahalinin yaşadığı topraklardan devlet görevlileri zoruyla çıkarılması da aslında ahalinin yerinden edilince ne gibi stratejilere başvurduğunu ve kendi anlatılarını nasıl oluşturduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the ethnic conflict through land, reforms, and migration. The central government, after the Tanzimat period, eliminated the Aladdinpaşazadelis who owned the yurtluk-ocaklık lands in the Muş region. The population in the Muş region was mixed and composed of Armenian, Kurdish and Circassian people. Unlike the claims that the interference of the European Powers started the conflict, this study investigates the importance of the land which escalated violence due to the scarce resources which were taken by Kurdish tribes by force. The violence reached its peak in the region after the establishment of the Hamidian Regiments in 1891. This study also investigates the reforms attempts of the state and divides the period into two: Between 1865 and 1878, a series of reform attempts of the state were visible in order to protect the local inhabitants from attacks of Kurdish tribes. Between 1878 and 1890, the reforms were aimed to secure the region and state officials started to favor the Kurds and the establishment of the Hamidian Regiments illustrates this. Land disputes in the region, on the other hand, also transformed from class conflict to an ethnoreligious conflict; at the end of the 1880s, the state officials tolerated the land seizures of the Kurds. However, not every example is the same. In the case of the Surp Garabed Monastery, displacement of the Kurdish people from their houses with the help of the state investigates how the peasants cope with problems, developed new strategies and created their own discourses.