Türkiye'de yabancılara Arapça öğretiminde kullanılan öğretim setlerinde yer alan yazma etkinliklerinin Avrupa Ortak Başvuru Metnine uygunluğunun incelenmesi (B1 seviyesi)
A conformity examination for the cefr (Common European Framework of Reference for Languages) writing exercises in Arabic language teaching sets used in Turkey (B1 level)
- Tez No: 699546
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Köklü bir dil olan Arapçayı öğrenmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde de yabancı dil olarak Arapça öğretimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Bütün yabancı dillerin öğretiminde olduğu gibi Arapça öğretiminde de okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört temel dil becerilerini geliştirmek temel hedeftir. Dört temel dil becerisinden en son gelişen ve kazanılması en zor olan beceri yazma becerisidir. Yabancı dil öğretiminde standart sağlayabilmek amacıyla AOBM (Avrupa Ortak Başvuru Metni) hazırlanmıştır. AOBM'de öğrenme alanları A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak seviyelendirilmiştir. Bu çalışmamızda ülkemizde ana dili Arapça olmayanlar için hazırlanmış ve kullanılan üç tane dil öğretim setinin (Silsiletü'l Lisan, Miftahu'l Arabiyye ve el-Arabiyye Beyne Yedeyk) B1 seviyesi ya da B1 seviyesinin muadili olan, orta seviye birinci kısım kitaplarında bulunan yazma etkinliklerinin AOBM'ye uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of people who want to learn Arabic, which is a deep-rooted language, is increasing day by day. Teaching Arabic as a foreign language has a very important place in our country. As in the teaching of all foreign languages, the main goal is to develop four basic language skills, namely reading, writing, listening and speaking, in teaching Arabic. Of the four basic language skills, writing is the last skill that has developed and is the most difficult to acquire. In order to provide a standard in foreign language teaching, the Common European Framework of Reference for Languages has been prepared. In the Common European Application Text, the learning areas are leveled as A1, A2, B1, B2, C1, C2. In this study, the compatibility of the writing activities in the three language teaching sets (Silsiletü'l Lisan, Miftahu'l Arabiyye ve el-Arabiyye Beyne Yedeyk) used in our country , which are B1 level or the equivalent of the B1 level, for those whose native language is not Arabic, was examined related to the Common European Framework of Reference for Languages.