Türkiye'nin e-ihracatta mevcut durumu ve potansiyeli
Turkey's current status and potential in e-export
  1. Tez No: 699562
  2. Yazar: MAHMUT UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, giderek önemi artan e-ticaret ve e-ihracat kavramlarına yer verilmiştir. E-ticaret ve e-ihracatın temel unsurları olan lojistik, ürün grupları, fiyat, teknoloji, ürün kalitesi ve teknik altyapı gibi alt başlıklar Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Dünya genelinde, genel ihracat içerisindeki e-ihracat oranı artış göstermektedir. Ülkeler, e-ihracat hususunda özel politikalar üreterek bu sektörde atılımlar gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda, çalışma içerisinde, dünya, Türkiye ve Avrupa'nın seçili bazı ülkelerinin istatistiki verileri kullanılarak mukayeseli nicel analiz yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, Türkiye'nin dünya e-ihracatı içerisindeki yeri yorumlanarak potansiyeline vurgu yapılmıştır. Türkiye adına bu potansiyelin gerçekleştirilmesi önündeki engeller, sorunlar ve zorluklar sıralanarak çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Araştırmanın amacı, Türkiye'nin e-ihracatta dünya genelindeki gelişimine ayak uydurabilecek seviyeye gelmesi için tavsiyelerde bulunmak ve bazı özel ve resmi kuruluşlar için kaynak sağlamaktır. Ayrıca, e-ihracat konusunda Türkiye'deki akademik yayınların nispeten az olması sebebiyle literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the increasing importance of e-commerce and e-export concepts are included. Sub-headings such as logistics, product groups, price, technology, product quality and technical infrastructure, which are the basic elements of e-commerce and e-export, have been evaluated in terms of Turkey. The rate of e-exports in general exports is increasing worldwide. Countries are making breakthroughs in this sector by producing special policies on e-export. In this context, comparative quantitative analysis has been carried out by using the statistical data of some selected countries in the world, Turkey and Europe. As a result of these analyses, Turkey's place in world e-export has been interpreted and its potential has been emphasized. On behalf of Turkey, the obstacles, problems and difficulties in front of the realization of this potential were listed and solution suggestions were made. The aim of the research is to make recommendations for Turkey to keep up with the global development in e-export and to provide resources for some private and public institutions. In addition, it is to contribute to the literature due to the relatively few academic publications in Turkey on e-export.