Yabancılaşma kavramı bağlamında halkla ilişkiler alanında çalışan meslek profesyonellerinin emeğe yabancılaşması üzerine bir araştırma
A research on the alienation of professionals working in the field of public relations in the context of concept of alienation
  1. Tez No: 699587
  2. Yazar: YUSUF OĞURER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yabancılaşmanın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Bireyin çevresinden, emeğinden ve en önemlisi kendisinden uzaklaşma hali olan yabancılaşma bireyin kendisi, çevresi, toplum ve iş yaşamı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. İletişimsizlik, kötü yönetim tarzı, adaletsiz görev dağılımı ve baskıcı kurallar işe yabancılaşmanın öne çıkan sebeplerindendir. Bu etmenler bireyin motivasyonunu kaybetmesine, bulunduğu durumu sorgulamasına, düşük bir performans sergilemesine ve yaratıcılığının körelmesine neden olmaktadır. Çalışan üzerinde bırakılan bu olumsuz etki kurumlara da maddi ve manevi yönden zarar vermektedir. Liberal kapitalist ekonomik düzenin bir ürünü olan dijital kapitalizm ve onun bir aracı olan dijital halkla ilişkiler, halkla ilişkiler profesyonellerinin yabancılaşmasında etki sahibidir. Bu tez çalışmasında halkla ilişkiler profesyonellerinin emeğe yabancılaşması Seeman'ın yabancılaşmanın beş boyutu adlı çalışmasından yola çıkılarak psikolojik etkileri doğrultusunda saptanmaya çalışılmış ve bir anlam kazandırmak hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda İstanbul ili içerisinde çalışma hayatını sürdüren 20 halkla ilişkiler profesyoneli ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler elde edilmiştir. Bu veriler nitel olarak analiz edilip kullanılan yabancılaşma içerikli ifadeler derinlemesine incelenmiştir. Tez çalışması sonucu elde edilen bulgular; halkla ilişkiler profesyonellerinin yabancılaşmanın güçsüzlük ve yalıtılmışlık boyutunu kısmen yaşadıkları, anlamsızlık, normsuzluk ve kendine yabancılaşma boyutlarını ise yoğun olarak yaşadıkları gerçeğini ortaya koymaktadır. Bu durum halkla ilişkiler profesyonellerinin emeğe yabancılaştıkları olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
History of alienation is as old as history itself. Alienation, which is a state of estrangement from one's environment, labour and most importantly from himself/herself, creates negative effects on individual, his/her environment, society and business life. Miscommunication, bad management style, unjust distribution of duties and oppressive rules are among the prominent reasons for alienation from work. These factors cause individual to lose motivation, question the situation he/she is in, show a low performance and blunt his/her creativity. This negative effect on the employee also damages the institutions financially and morally. Digital capitalism, which is a product of liberal capitalist economic order, and digital public relations, which is its tool, have an effect on the alienation of public relations professionals. In this thesis, the alienation of public relations professionals from labour has been tried to be determined in the direction of its psychological effects, based on Seeman's five dimensions of alienation and it is aimed to give a meaning. In line with this goal, data were obtained by conducting semi-structured interviews with 20 public relations professionals working in the province of Istanbul. These data were analyzed qualitatively and the expressions containing alienation were examined in depth. Findings obtained as a result of the thesis study; reveals the fact that public relations professionals partially experience the powerlessness and isolation dimensions of alienation, while they intensely experience the dimensions of meaninglessness, normlessness and self-alienation. This situation has been evaluated as the alienation of public relations professionals from labour.