Liselere giriş sınavı matematik soruları ile 8. sınıf matematik ders kitapları ünite değerlendirme sorularının bilişsel düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of cognitive levels of high school entrance exam mathematics questions and 8th grade mathematics textbooks unit evaluation questions
- Tez No: 699625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HAN ŞİMŞEKLER DİZMAN, PROF. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Liselere Giriş Sınavı(LGS) matematik sorularıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulu tarafından ders kitabı olarak okutulabileceğine onay verilmiş üç adet 8. sınıf matematik ders kitabı ünite değerlendirme sorularının bilişsel düzeylerine göre dağılımını yapıp karşılaştırmaktır. Araştırmada yöntem olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. 8. sınıf matematik ders kitaplarındaki toplam 493 ünite değerlendirme sorusu ve 2018-LGS, 2019-LGS ve 2020-LGS'de sorulmuş 60 matematik sorusu incelenmiştir. Veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Betimsel analizler için Bloom Taksonomisi kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre 8. sınıf matematik ders kitaplarındaki ünite değerlendirme sorularının bilişsel düzey olarak en fazla kavrama daha sonra uygulama basamağında, LGS'deki matematik soruları ise en fazla uygulama daha sonra analiz basamağında olduğu görülmüştür. LGS'lerde bilgi, sentez ve değerlendirme basamağından, ünite değerlendirme sorularında ise sentez ve değerlendirme basamağından soru yoktur. Ünite değerlendirme sorularında sadece 3 tane üst bilişsel düzeyden soru vardır. LGS matematik soruları ile ünite değerlendirme soruları bilişsel düzeylerine göre karşılaştırıldığında ünite değerlendirme sorularında kavrama basamağı ön plana çıkarken, LGS matematik sorularında ise uygulama basamağının ön plana çıktığı görülmüştür. Bu yönüyle ders kitaplarındaki ünite değerlendirme soruları ile LGS matematik sorularının bilişsel düzeylerinin örtüşmediği görülmektedir. LGS'de sorulan matematik sorularının öğrenilen bilgi ve kavramları kullanmaya yönelik olduğu bu yönüyle de ders kitaplarındaki soruların sınav sorularının bilişsel düzeylerinin altında kaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to distribute and compare the mathematics questions of the High School Entrance Examination (LGS) and the unit evaluation questions of three 8th grade mathematics textbooks approved by the Ministry of National Education, Board of Education and Discipline to be used as textbooks, according to their cognitive levels. Document analysis was used as a method in the research. A total of 493 unit evaluation questions in 8th grade mathematics textbooks and 60 mathematics questions asked in 2018-LGS, 2019-LGS and 2020-LGS were examined. The data were analyzed descriptively. Bloom's Taxonomy was used for descriptive analyses. According to the findings obtained from the analyzes, it was seen that the unit evaluation questions in the 8th grade mathematics textbooks were mostly at the cognitive level, then at the application level, and the mathematics questions in LGS were at the application level, then at the analysis level. There are no questions from the knowledge, synthesis and evaluation step in LGSs, and there are no questions from the synthesis and evaluation steps in unit evaluation questions. There are only 3 metacognitive questions in the unit evaluation questions. When LGS mathematics questions and unit evaluation questions were compared according to their cognitive levels, it was seen that the comprehension step came to the fore in unit evaluation questions, while the application step came to the fore in LGS mathematics questions. In this respect, it is seen that the cognitive levels of the unit evaluation questions in the textbooks and the LGS mathematics questions do not overlap. It can be said that the mathematics questions asked in LGS are aimed at using the learned knowledge and concepts, and therefore, the questions in the textbooks are below the cognitive levels of the exam questions.