Liselere geçiş sistemi (LGS) matematik soruları ile 8. sınıf matematik ders kitapları ünite değerlendirme sorularının 'İlişkilendirme becerisi' çerçevesinde karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative examination of high school transition system (LGS) mathematics questions and 8th grade mathematics textbooks unit evaluation questions within the framework of 'Connection skills'
  1. Tez No: 732665
  2. Yazar: AYŞE SICAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HAN ŞİMŞEKLER DİZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim kurumlarına geçiş için yapılan merkezi sınavlardan Liselere Geçiş Sistemi (LGS)'nde yer alan matematik soruları ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan 8. sınıf matematik ders kitabı ve öğretmenler tarafından sıklıkla kullanılan özel bir yayınevine ait alternatif ders kitabındaki soruları karşılaştırarak, benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu amaçla ele alınan soruların hangi türde ve hangi sıklıkla ilişkilendirmeler içerdiğini tespit etmek amacıyla 'ilişkilendirme becerisi' çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma modeli olarak doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağı LGS soruları, 8. sınıf Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yayınlarına ait ders kitabı ve özel bir yayınevine ait alternatif ders kitabındaki ünite değerlendirme sorularıdır. Çalışmadan elde edilen verilere göre özel yayınevine ait sorularda daha fazla oranda ilişkilendirme becerisi türlerine yer verilmiş, LGS soruları ile benzer oranda olduğu görülmüştür. MEB yayınlarına ait ders kitabında ise diğerlerine oranla daha az ilişkilendirmeye rastlanmıştır. Her üç durumda en çok ilişkilendirmenin 'gerçek hayatla ilişkilendirme' olduğu görülürken en az ilişkilendirmenin 'farklı disiplinlerle ilişkilendirme' olduğu tespit edilmiştir. LGS'de 'farklı disiplinlerle ilişkilendirme' kategorisine rastlanmamışken her iki ders kitabında tüm kategorilerde ilişkilendirmeye yer verilmiştir. Özel yayınevine ait ders kitabında her soruda ilişkilendirme becerisi görülürken, LGS'de yalnızca 47 sorunun 1'inde, MEB yayınlarına ait ders kitabında ise 104 sorunun 43'ünde herhangi bir ilişkilendirme becerisine rastlanmamıştır. Sonuç olarak, bulgular LGS ile özel yayınevine ait ders kitabının (B) ilişkilendirme sıklığı yönünden benzer düzeyde olduğunu ancak MEB yayınevine ait ders kitabının (A) yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the mathematics questions in the Transition System to High Schools (LGS), which is one of the central exams for transition to secondary education institutions, with the questions in the 8th grade mathematics textbook distributed by the Ministry of National Education and the alternative textbook of a private publishing house, which is frequently used by teachers, revealing their similarities and differences. For this purpose, the questions discussed were analyzed within the framework of 'connection skills' in order to determine what type and how often they contain connections. Document analysis method was used as the research model. The data source of the research is LGS questions, the 8th grade textbook of the Ministry of National Education (MEB) publications, and the unit evaluation questions in the alternative textbook of a private publishing house. According to the data obtained from the study, the types of connection skills were included at a higher rate in the questions belonging to the private publishing house, and it was seen that they were similar to the LGS questions. Less correlations were found in the textbook of MEB publications compared to the others. In all three cases, it was determined that the most connection was 'connection with real life', while the least connection was ' connection with different disciplines'. While the category of 'connection with different disciplines' was not found in LGS, connection as included in all categories in both textbooks. While connection skills were observed in each question in the textbook of the private publishing house, no connection skill was found in only 1 of 47 questions in LGS and in 43 of 104 questions in the textbook of MEB publications. As a result, the findings reveal that LGS and the textbook belonging to the private publisher (B) are at a similar level in terms of connection frequency, but the textbook (A) of the MEB publisher is insufficient.