Görmezden gelinen tehlikeler: Başlat ve ben, robot eserlerinde teknolojinin getirdiği tehlikeler
Overlooked dangers: Dangers of technology in I, robot and ready player one
  1. Tez No: 699632
  2. Yazar: RABİA DUMANLIDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ernest Cline'in fütüristlik ve karamsar bir dünyayı, aynı zamanda oyun elementlerini ve genç bir delikanlının gelecek hayallerini konu aldığı Başlat eseri ve Isaac Asimov'un yapay zekâ teknolojisinin ve robot teknolojisinin insanoğlu için oluşturabileceği tehlikelerinin, tehditlerinin ve üç robot yasasının gelecekteki robot teknolojileri için ne kadar önemli olabileceğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini ustaca ele aldığı Ben, Robot eseri bu çalışmada incelenmektedir. Bir yandan kendini sanal oyun dünyasına kaptırmış ve dünyanın sonunun yaklaştığını fark edemeyen, diğer yandan robotları hayatlarının her alanına dahil edip robotlara vermiş oldukları hatalı ya da eksik komutlar yüzünden başı robotlarla derde giren insanoğlu, eserlerde gözler önüne serilmiştir. Çalışmada şu sorunlar incelenecektir: Dünya, enerji krizleri ve kirlilik ile baş başa kalmışken, insanoğlu ise kendini OASIS adlı sanal gerçeklik oyununa kaptırmış ve dış dünyadan koparak hayal edilebilecek tüm olanakları sağlayan, fizyolojik temel ihtiyaçlar hariç, bu oyunda saklanmıştır. Peki gerçekten kaçış bir çözüm müdür yoksa sadece bir yanılsama mı? Robotlar hayatımızda önemli bir yer almaktadır ve tahmin edilebilecek hemen her türlü alanda bizlere yardımcı olmaktadır. Ancak yapay zekanın dahil edildiği robot teknolojisine düşünme ve sorgulama yeteneği ya da hatalı komutlar verildiğinde ne tür sonuçlar ve ne tür tehlikeler ortaya çıkacaktır? Bu çalışmanın amacı, bu ve buna benzer sorunların analizini yapıp çözüm yolları aramaktır.
Özet (Çeviri)
Ernest Cline's Ready Player One, which is about a futuristic and pessimistic world, as well as including game elements and the dreams of a young boy, and Isaac Asimov's I, Robot is about the dangers, threats of artificial intelligence technology and robot technologies and three robot laws that robotics can pose threads for human beings in the future. The work of Asimov I, Robot, in which he skilfully handles how important it can be and what should be considered, is examined in this study. On the one hand, this study includes the discussions of the human being who has lost himself in the virtual game world and does not realize that the world is approaching the end, on the other hand, discusses the robots in all areas of human lives and how to get into trouble with the robots because of the wrong or incomplete commands given to the robots. The following problems will be examined in the study: While the world is left with energy crises and pollution, human beings are caught in the virtual reality game called OASIS which provide all the possibilities that can be imagined by breaking away from the outside world and they are hidden in this game, except for physiological basic needs. So, escaping from reality is really a solution or just an illusion? Robots have an important place in our lives and help us in almost every predictable area. However, when the ability to think and question is given to robot technology in which artificial intelligence what kind of consequences will occur or when incorrect commands are given, what kind of dangers will it cause? The aim of this study is to analyse these and similar problems and seek solutions.