Mide kanserli hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tıp yaklaşımlarının kullanımı
The use of complementary and alternative medicine approaches of the stomach cancer patients
- Tez No: 699655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kanser, günümüzde en yaygın görülen ve her yaştan insanı etkileyebilen çok sayıda alt türü olan bir hastalık grubudur. Kesin tedavisinin olmaması ve belirli bir aşamadan sonra mortalite ile sonuçlanması dolayısıyla kanser hastalığı birçok hastalıktan farklı olarak fiziksel ve biyolojik etkilerin yanında psiko-sosyal bir çöküntüye de yol açmaktadır. Günümüzde kemoterapi, radyoterapi, cerrahi tedavi, ilaç tedavileri gibi birçok tedavisinin olmasına karşın tedavisinde kesinliğin olmaması insanları takviye nitelikli birçok alternatif tedavi yaklaşımları yönlendirmektedir. Alternatif tedavi adıyla yaygınlaşan bu yaklaşımlar birçok hastalığın tedavisinde başvurulan yöntemler olmasına karşın kanser hastalığının tedavisinde daha sık başvurulan yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada mide kanseri tanısı konmuş 593 hastadan Kişisel Bilgi Formu, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Yaklaşımları Ölçeği ve Nightingale Semptom Değerlendirme Ölçeği (N-SDÖ) veri toplama araçları ile veriler toplanmış, SPSS 21.0 versiyon ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre hastalar başta dine ve kültüre dayalı uygulamalarla bitkisel ve beslenme tedavileri olmak üzere çok sayıda alternatif tedavi yöntemine başvurmaktadır. Hastalar alternatif tedavilere takviye bir tedavi olarak bakmakta ve özellikle dine ve kültüre yönelik uygulamalarla bitkisel tedavilerin sağladığı rahatlama ile kendini daha iyi hissetmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the most common disease group with a large number of subtypes that can affect people of all ages. Cancer disease, unlike many diseases, causes a psycho-social collapse as well as physical and biological effects, It does not have precise treatment and results with mortality after some certain stages. Today, although there are many treatments such as chemotherapy, radiotherapy, surgical treatment, drug treatments, the lack of certainty in its treatment directs people to many supplementary alternative treatment tools. Although the methods that are becoming widespread under the name of alternative treatment are the methods used in the treatment of many diseases, they appear as a method that is used more frequently in the treatment of cancer. In this study, it was used the Personal Information Form, Complementary and Alternative Medicine Approaches Scale and Nightingale Symptom Assessment Scale (NSSS) to collect data. 593 patients diagnosed gastric cancer were attended to this study and analyzed in SPSS 21.0 version. According to the findings of the research, it is found that the patients uses many alternative treatment methods, especially herbal and nutritional treatments based on the religion and culture. Patients consider the alternative treatments as the supplementary treatment and feel better especially with the religious and cultural practices and relief provided by herbal treatments