Multifidus kasının lomber bölgedeki herniyasyonla ilişkisinin manyetik rezonans görüntüleriyle araştırılması
Investigation of association between multifidus muscle and lomber disk herniation via magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 699657
  2. Yazar: GÖKBERK DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışmanın amacı lomber bölge multifidus kasında oluşan atrofi ile yine bu bölgedeki disk herniyasyonu arasındaki ilişkiyi manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi kullanılarak araştırmaktır. YÖNTEM: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve 18 ile 62 yaşları arasında olan 254 hastanın L4/L5 seviyelerindeki kas atrofisi ve herniyasyonu MRG aksiyal T2 görüntüleri kullanılarak değerlendirildi. Bu görüntülerin incelenmesi retrospektif olarak yürütüldü. Böylece bu seviyelerdeki herniyasyon ve lomber multifidus kası arasındaki ilişki, istatiksel olarak araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılmış olan 254 kişide, yapılan araştırmalar doğrultusunda görülmüştür ki L4 seviyesinde herniyasyon tespit edilen 157 kişisinden 89(yüzde 35,1)'unda herniyasyona ile birlikte multifidus kasında atrofi bulunmaktadır. Hataların 97'sinde multifidus kasında atrofi varlığı bulunmuştur. Bu değerler L5 seviyesinde herniyasyon tespit edilen 174 kişisinden 114 (yüzde 35,1)'ünde herniyasyona eşlik eden multifidus kasında atrofi bulunmaktadır. Hastalarda 80'inde ise herniyasyon varlığı tespit edilmemiş olmasına rağmen 56 (yüzde 11,1)'sında multifidus kasında atrofi varlığı bulunmuştur. TARTIŞMA ve SONUÇ: Çalışmamızda elde edilen veriler doğrultusunda cinsiyetten bağımsız bir şekilde herniyasyon ve multifidus kasındaki atrofi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this research is aimed to analys of relationship between multifidus muscle atrofi and disk herniation in lomber region via magnetic resonance imaging (MRI). MATERİAL AND METHOD: 254 patients age between 18-62 is evaluated L4/L5 levels atrofi in multifidus muscle and hernated disk with MRI's axial T2 images in Haseki Education and Research Hospital. Research is conducted retrospectively. RESULT: Investigation is demonstrated that 157 of 254 patients involved reseach have in L4 level disk herniation and 89 of 157 patients (yüzde 35,1) have also multifidus muscle atrofi. 28 patients have not disk herniation but have muscle atrofi. Aditionaly in L5 level 174 of 254 patients have disk herniation meanwhile 114 of them have also muscle atrofi. On the other hand 56 of 254 patients (yüzde 11,1) who have not disk herniation have multifidus muscle atrofi. DİSCUSSİON: In the light of the data mentioned above, relationship between multifidus muscle atrofi and disk herniation is founded.