The mediating role of time perspective between life history strategies and dark triad traits
Yaşam tarihçesi teorisi ve karanlık üçlü özellikleri arasında zaman algısının aracı değişken rolü
- Tez No: 699703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AKIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma iki amacı gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Çalışmanın iki amacından biri; Yaşam Tarihçesi Teorisi perspektifinde kullanılan yaşam stratejileri ile Karanlık Üçlü Teorisini oluşturan Makyavelizm, narsisizm ve psikopati arasındaki ilişkide zaman perspektifinin aracı rolünü incelemektir. Tezin ikinci amacı ise; Evrimsel Psikoloji perspektifinden, insanın var oluşunu ve soyunun nesiller boyu devamını sağlayan yaşam stratejilerinin ölçülebilmesine yönelik olarak uygulanan Mini-K ölçeğinin Türkçe'ye çevrilmesi ve adaptasyonun sağlanmasıdır. Bu bağlamda çalışmaya, 18 yaşından büyük olma şartı dışında herhangi bir kritere bağlı kalmaksızın bireyler katılmış ve çalışma kapsamında katılımcılar çevrimiçi ortamda düzenlemiş olan, Mini-K ölçeğini, Geleceğe Yönelik Sonuçları Değerlendirme Ölçeğini (GYSDÖ), Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeğini (KKÜÖ) ve Romantizm ve Eş Tutum Ölçeğini (REST) doldurmuşlardır (N=460). Bu bağlamda öncelikle Mini-K' in faktör yapısı ve faktör yapıları arası korelasyonlar incelenmiş ve Aile Sosyal İlişki Destek, Arkadaş Sosyal İlişki Destek, Anne Baba İlişki Niteliği, Zarardan Kaçınma ve Kavrama Planlama ve Kontrol olmak üzere beş faktör bulunmuştur. Bu faktörlerden Arkadaş Sosyal İlişki Destek ve Zarardan Kaçınma, tüm Mini-K faktörleriyle anlamlı bir şekilde ilişkilidir. En yüksek korelasyon Arkadaş Sosyal İlişki Destek ve Aile Sosyal İlişki Destek arasında bulunmuşken, en düşük ilişki ise Aile Sosyal İlişki Destek ile Zarardan Kaçınma arasında bulunmuştur. Daha sonra çalışmanın diğer amacı kapsamında yapılan aracı değişken analizi sonucunda, Mini-K'in, GYSDÖ' nün gelecek boyutunun aracı değişken etkisiyle, KKÜÖ'nin nin bir alt ölçeği olan Makyavelizm ve narsisizm ile zayıf bir ilişkide olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan, Mini-K' in, faktör yapısı içerisinde yer alan Kavrama, Planlama ve Kontrol' ün, GYSDÖ' nün anlık boyutunun aracı değişken etkisiyle KKÜÖ' nün tüm alt ölçekleriyle orta derecede ilişkili olduğu bulunmuşken, Kavrama Planlama ve Kontrol'ün GYSDÖ' nün gelecek boyutunun aracı değişken etkisiyle Makyvavelizm ile ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecek araştırmalar çerçevesinde öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to execute two purposes. The first purpose of this study was to examine the mediating role of the time perspective between life strategies utilized in Life History Theory and Dark Triad subscales such as Machiavalism, narcissism and psychopathy. The second purpose of the study was the translation and adaptation of Mini-K scale, which was applied to measure the strategies for supporting the existence of human beings and their survival for generations from the perspective of Evolutionary Psychology. In this context, individuals participated the study regardless of the criteria of being over the age of 18, and the participants completed online surveys, the Mini-K Scale, the Consideration of Future Consequences (CFC), Short Dark Triad (SD3) and Attitudes of Romance and Mate Selection (ARMSS) (N = 460). In this context, first the factor loadings of Mini-K and the intercorrelations between these factors were examined and five Mini-K factors were found such as Family Social Contact Support, Friend Social Contact Support, Mother Father Relationship Quality, Harm Avoidance and Insight Planning Control. Of these factors, Friend Social Contact Support and Harm Avoidance were significantly related with all Mini-K factors and Insight Planning Control was correlated significantly only with Harm Avoidance within the context of the Mini-K factor intercorrelations. The highest correlation was found between Friend Social Contact Support and Family Social Contact Support and the lowest correlation was found between Mother Father Relationship Quality and Harm Avoidance. Then, as a result of the mediation analysis performed within the scope of the study, Mini-K was found to be in a weak relationship through the mediating role of the future dimension of CFC with Machiavalism and narcissism. On the other hand, whereas Insight Planning and Control was moderately associated to all subscales of the SD3 through the mediating role of the immediate dimension of CFC, it was only associated with Machiavellianism via the mediating role of future dimension of CFC. Limitations of the study and recommendations for future for future research were discussed.