Şizofreni hastalarına uygulanan çözüm odaklı grup psikoeğitiminin benlik saygısı, öznel iyileşme algısı ve içselleştirilmiş damgalanmaya etkisi
The effect of solution focused group psychoeducation applied to schizophrenia patients on self-esteem, perception of subjective recovery and internalized stigmatization
- Tez No: 699730
- Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada şizofreni hastalarına uygulanan çözüm odaklı grup psikoeğitiminin benlik saygısı, öznel iyileşme algısı ve içselleştirilmiş damgalanma üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma ön test-son test randomize kontrollü deneysel desen kullanılarak Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun ili Pelitköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezine kayıtlı çalışma kriterlerini karşılayan (müdahale grubu 20- kontrol grubu 19) toplam 39 şizofreni hastası oluşturmuştur. Müdahale grubu ile“Çözüm Odaklı Grup Psikoeğitim Programı”haftada bir gün ortalama 90 dakika süren, toplam altı oturum gerçekleştirilmiştir. Müdahale ve kontrol grubuna psikoeğitim öncesi ve sonrası“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği”ve“Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk, t-testi, Mann Whitney U testi, eşleştirilmiş iki örneklem Wilcoxon testi, Ki-kare testi, Kendall W uyum kat sayısı ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan müdahale ve kontrol grubundaki hastalar arasında sosyodemografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Müdahale ve kontrol grubundaki hastaların ön test RBSÖ, ÖzİDÖ, RHİDÖ puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of solution-focused group psychoeducation applied to schizophrenia patients on self-esteem, subjective recovery perception and internalized stigma. We conducted the study using an experimental design with pretest-posttest randomized control between September and November 2020. The sample of the study comprised a total of 39 schizophrenia patients (intervention group 20 – control group 19) who were registered to Pelitköy Mental Health Center in Samsun province and met the inclusion criteria. In the intervention group we applied“Solution-focused Group Psychoeducation Program”in a total of six sessions which lasted approximately 90 minutes one day a week. In the intervention and control group we applied“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Subjective Recovery Assessment Scale”and“Internalized Stigma in Mental Illnesses Scale”before and after the psychoeducation. In data evaluation we used the Shapiro-Wilk, the t-test, the Mann-Whitney U Test and the Paired Samples Wilcoxon Test, the Chi-square Test, the Kendall's W Coefficient of Concordance and the Regression Analysis. We examined the correlation between the variables via the Spearman's correlation analysis. There was no statistically significant difference in terms of sociodemographic characteristics between the patients in the intervention and control groups participating in the study (p>0.05). We found no statistically significant difference between the pretest RSES, SubRAS and ISMI scores of the intervention and control group patients (p>0.05).