Çocuk hastalarda komplike olan/olmayan kron kırıklarının takibi: Retrospektif çalışma
Evaluation of complicated/uncomplicated crown fractures in pediatric dentistry
- Tez No: 699740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜESSER AHU DURHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çocuk Hastalarda Komplike Olan/Olmayan Kron Kırıklarının İncelenmesi: Retrospektif Çalışma Amaç: Travmatik Dental Yaralanmalar (TDY) dünya çapında sıklıkla karşılaşılan yaralanmalar arasındadır. Özellikle çocukluk ve okul döneminde sık karşılaşılır. Diş çürükleri kadar bireyin ağız diş sağlığını, sosyal hayatını etkiler ve tedavisi yıllarca sürebilir. TDY için belirli periyotlarda güncellenen rehberler ile en uygun tedavi prensiplerinin belirlenmesine çalışılır. Bu konuya ışık tutan bilgilere yine hastalardan elde edilen geriye dönük verilerlerle hastanın tedavisi ve takibinin detaylı olarak incelenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi ile ulaşılır. Bu tez araştırmasında travma kayıtlarından komplike olan/olmayan kron kırığı verilerinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Araştırma için Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Etik Kurul Başkanlı'ndan 2020/33 no'lu etik onay alınmıştır. Araştırmada M. Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı 2016-2019 yılları arasındaki travma kayıtlarındaki Komplike olan/ olmayan kron kırıkları değerlendirilmiştir. Hastaların demografik bilgileri (tarih, yaş, cinsiyet); teşhis, başvuru tarihi ve yapılan tedaviler kaydedilmiştir. Hastaların röntgenleri periapikal Indeks (PAI) kullanılarak, hastaların ilk geliş tarihlerinden itibaren takip edilen çocuk hastaların tedavi sonuçları incelenmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro Wilk testi ile test edilmiştir. Normal dağılmayan sayısal değişkenler iki bağımsız grupta Mann Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki Ki-kare testi ile, uyum Kappa katsayısı ile test edilmiştir. Başarısızlığı etkileyen risk faktörlerinin analizi için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için ortalama ± standart sapma ve medyan (minimum-maksimum) ile, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde ile verilmiştir.Analizlerde SPSS 22.0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Complicated/Uncomplicated Crown Fractures in Pediatric Patients: A Retrospective Study Aim: TDI (Traumatic Dental Injuries) is a worldwide problem that occurs frequently. TDI is especially common in early childhood and school-age children. It affects oral health and social life as much as dental caries, and its treatment might take years. Guidelines are periodically updated for TDI's most appropriate treatment. Information that sheds light on this subject is obtained from of the retrospective information provided by the patients, detailed examination of the treatment and follow-up of the patient, plus the evaluation of the results.Our aim was to retrospectively analyze the data of uncomplicated/complicated crown fractures from trauma cases.. Material & Method: Ethical approval no. 2020/33 was obtained from the Ethics Committee of Marmara University Faculty of Dentistry, the trauma forms of patients who were registered to M.U. Faculty of Dentistry Department of Pediatric Dentistry with uncomplicated/ and complicated crown fractures between 2016-2019 were evaluated. Demographic information of the patients (date, age, gender); diagnosis, application date and treatments were recorded. Long-term treatment outcomes were analyzed from patient radiographs using the Periapical Index (PAI) The conformity of the numerical variables to the normal distribution was tested with the Shaphiro Wilk test. Numerical variables not normally distributed were compared with the Mann Whitney U test in two independent groups. The relationship between categorical variables was tested with the Chi-square test, and the concordance was tested with the Kappa coefficient. Logistic regression analysis was performed to analyze the risk factors affecting failure. Descriptive statistics were given with mean ± standard deviation and median (minimum-maximum) for numerical variables, and numbers and percentages for categorical variables. SPSS 22.0 Windows version package program was used in the analysis.