Klinik etkililik açısından displastik koksartrozda kalça artroplasti ameliyatlarının volüm bazlı değerlendirilmesi
Volume-based evaluation of hip arthroplasty surgery in dysplastic coxarthrosis in terms of clinical effectiveness
- Tez No: 699755
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Volüm; belli bir ameliyatın belirli bir zaman aralığında ne kadar yapıldığını ifade eder. Eşlik eden patolojik anatomik değişiklikler nedeniyle daha komplike ve zor bir cerrahi olan displastik koksartrozda kalça artroplasti ameliyatı olan hastalarda volüm ile sonuçlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve ortopedi ve travmatoloji cerrahisinde klinik etkililiğin artırılması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışma Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğtim ve Araştırma Hastanesinde 2010-2020 yılları arasında displastik koksartrozda kalça artroplasti ameliyatı olan 735 hasta verisi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 1-15 arasında ameliyat yapan cerrahlar düşük volümlü, 16 ve üzerinde ameliyat yapan cerrahlar yüksek volümlü olarak değerlendirilmiştir. Düşük volümlü cerrahlarda komplikasyon gelişme durumu, dislokasyon gelişme durumu, revizyon ameliyatı ve kapalı redüksiyon yapılma durumu anlamlı olarak artış göstermiştir. Bu çalışmada cerrah volümlerine göre yatış süresi, fatura tutarı, hastaya kullanılan taze donmuş plazma sayısında anlamlı farklılık göstermiştir. Düşük volümlü cerrahlarda yatış süresi ve fatura tutarı yüksek volümlü cerrahlara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Yüksek volümlü cerrah oluşması zahmetli ve zaman alan bir durumdur, cerrah volümünün klinik sonuca pozitif etkisi olduğu bizim çalışmamızda da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The volume indicates the amount of a certain surgery performed in a certain time period. This study was conducted to evaluate the relationship between volume and results in patients who underwent hip arthroplasty in dysplastic coxarthrosis, which is a more complicated and difficult surgery due to accompanying pathological anatomical changes and to increase clinical effectiveness in orthopedics and traumatology surgery. The study was conducted using the data of 735 patients who underwent hip arthroplasty for dysplastic coxarthrosis between 2010 and 2020 in Baltalimanı bone diseases training and research hospital. In the study, surgeons operating between 1-15 were evaluated as low volüme surgeons, and surgeons performing 16 or more operations were evaluated as high volüme surgeons. Complications, dislocation, revision surgery, and closed reduction have increased significantly in low-volume surgeons. In this study, hospitalization time, invoice amount, and fresh frozen plasma use showed significant differences according to surgeon volumes. Length of hospital stay and invoice amount was found to be significantly higher in low-volume surgeons than in high-volume surgeons. The formation of a high-volume surgeon is a demanding and time-consuming situation, and it has been shown in our study that the surgeon volume has a positive effect on the clinical outcome