Edebiyat Ortamı dergisinin sistematik tahlili ve edebiyatımızdaki yeri
Systematic analysis of Edebiyat Ortamı journal and its place in our literature
  1. Tez No: 699756
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHİN YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 875
Özet
Edebiyat Ortamı dergisi 1997 yılında yayın hayatına başlamış ancak on iki sayı çıkardıktan sonra yayın hayatını bitirmiştir. On yıllık aranın ardından 2008 yılında iki ayda bir sayı çıkarmak suretiyle tekrar başlamış olan dergi, hala yayımlanmaya ve okunmaya devam etmektedir. Çalışma, Edebiyat Ortamı dergisinin 1997-1998 dönemi ile 2008'den günümüze kadar yayımlanan toplam 92 sayısını kapsamaktadır. Derginin, yayımlanmaya başladığı dönemden bugüne değin edebiyata, sanata, eğitime ve diğer alanlara katkısı olmuştur. Çalışmada bu katkılar ortaya çıkarılmış ve konu hakkında çeşitli değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Edebiyat Ortamı dergisinin incelenmesinde edebiyat yazılarına öncelik verilerek, söz konusu yazıların içeriklerine ve tarihlerine dikkat edilmiştir. Dergideki tüm yazılar özet biçimde verilmiştir. Şiirlerin, temaları belirtilmeye çalışılıp; ilk iki dizesi yazılarak tema ve değerlendirmeler ile bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Yazılardan yapılan alıntılar, orijinaline bağlı kalınarak verilmiştir. Çalışmada derginin sistematik tahlili yapılarak Türk edebiyatındaki öneminin belirlenmesine gayret gösterilmiştir. Derginin yayın politikası göz önüne alınarak bütün bu araştırmalar yapılmıştır. Gerekli kaynak ve kütüphaneler özenle taranmış, en uygun bilgiler bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız, dönemin edebiyat ve sanat ortamına ışık tutacağı gibi İslami çizgide olan yazarların yaşamı ve eserleri için de bakış açısı kazandırma özelliği taşıyacaktır. Bugün Türk İslam edebiyatında önemli yazarların ve şairlerin bu dergide yazılarına rastlamak mümkündür. Çalışmamız, ilk planda Türk İslam edebiyat araştırmalarına önemli katkı sunmakla birlikte tarihçiler, sosyologlar, eğitimciler ve diğer araştırmacılar için de kaynaklık teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Edebiyat Ortamı journal started to be published in 1997, but ended its publication life after publishing twelve issues.The journal, which started again in 2008 after a ten-year hiatus, by issuing a bimonthly issue, is still being published and read. This study covers a total of 92 issues of Edebiyat Ortamı journal, published between 1997-1998 and from 2008 to the present. The journal has contributed to literature, art, education and other fields since its publication. In the study, these contributions were revealed and various evaluations were made on the subject. In the examination of Edebiyat Ortamı journal, priority was given to literary articles, and the contents and dates of the articles in question were taken into consideration. By trying to specify the themes of the poems and by writing the first two lines, it has been tried to provide integrity with the theme and evaluations. Quotations from the articles are given by sticking to the original. In this study, an effort was made to determine the importance of the journal in Turkish literature by making a systematic analysis. All these studies were carried out by considering the publication policy of the journal. The necessary resources and libraries were carefully scanned, and the most appropriate information was tried to be brought together. Our study will not only shed light on the literary and artistic environment of the period, but will also provide a perspective on the life and works of writers in Islamic line. Today, it is possible to come across the articles of important writers and poets in Turkish-Islamic literature in this journal. While our study makes an important contribution to Turkish-Islamic literature research in the first place, it will also be a source for historians, sociologists, educators and other researchers.