Karaciğer kitle lezyonlarının renkli ve power renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesinde ultrason kontrast ajanı olarak Echoge'nin yeri
Value of echogen enhanced power and color doppler sonography in differentiating liver tumours
- Tez No: 69981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET AMAÇ: Ultrason kontrast ajanı olarak EchoGen'in, karaciğer kitle lezyonlarında benign- malign ayırıcı tanısına olan etkinliği ve güvenirliliğini araştırmak GEREÇ ve YÖNTEM: EchoGen'in güvenirlik ve etkinliğini değerlendiren, multisentrik uluslararası faz Illb çalışma kapsamında kliniğimizde, 24 karaciğer lezyonlu (5 hemanjiom, 1 fokal nodüler hiperplazi, 3 hepatoselüler karsinom ve 15 metastatik karaciğer tümörü) 20 hastaya 'EchoGen' uygulaması gerçekleştirildi. Üç hemanjiom ve 1 olgudaki fokal nodüler hiperplazi hariç tüm olgularda histopatolojik tanı konurken, histopatolojik tanı konamayan olgularda tanı klinik izlem, tipik BT ve MR bulguları ile desteklendi. EchoGen'in 0.05 ml/kg olacak şekilde, enjeksiyonu öncesi ve sonrası power ve renkli Doppler incelemeler gerçekleştirildi. Lezyonların vaskülarizasyonları akım paternlerinin dağılımı ve miktarlarına göre her ultrasonografık incelemede sınıflandırıldı. BULGULAR: Hepatoselüler karsinom olgularının hepsinde tümör dokusunun periferal ve santral kesimlerinde kontrast sonrası güçlü sinyal intensiteleri tespit edildi. Orta şiddette yada güçlü akım sinyalleri 15 metastatik olgunun 10'unda saptandı. Fokal nodüler hiperplazi olgusu özellikle santral kesimde belirgin vaskülarizasyon artışı gösterdi. Hemanjiomlarda enjeksiyon sonrası kontrast tutulumu saptanmadı. TARTIŞMA ve SONUÇ: EchoGen uygulamasını takiben tumoral kanlanma artışı malign tümör varlığını düşündürmektedir. Enjeksiyon sonrası lezyonda akım sinyallerinin izlenmemesi benign tümörlerde sıklıkla görülmekle birlikte malignensi varlığını ekarte ettirmez.
Özet (Çeviri)
70 Vm. ABSTRACT VALUE OF ECHOGEN-ENHANCED POWER & COLOR DOPPLER SONOGRAPHY IN DIFFERENTIATING LIVER TUMOURS Purpose: To evaluate the efficacy and safety of EchoGen, an investigational ultrasound contrast-enhancing agent, in separating benign from malignant liver masses. Methods and Materials: During Phase Illb multicentric trial of EchoGen, twenty patients with 24 liver lesions(5 haemangiomas, 1 focal nodular hyperplasias, 3 hepatocellular carcinomas and 15 metastases) were evaluated prospectively. Histological verification was obtained in all liver lesions, except in three haemangiomas and one focal nodular hyperplasias, where CT and MR imagings were regarded as sufficient proof. Power and color Doppler ultrasound was performed before and after intravenous injection of 0.05 ml/kg of EchoGen. Vascularization of the lesions classified according to the distrubition and amount of flow pattern in each sonographic examination. Results: In three patients with hepatocellular carcinoma strongly enhanced signal intensity was observed in all patients both in the central and peripheral portion of the tumor. Moderate or strong flow signals were detected after contrast injection in 10/15 metastatic tumors. One patient with focal nodular hyperplasias showed strong signal enhancement in the central area of the tumor. No signal enhancement was observed in haemangiomas. Conclusion: Following Echogen administration, enhanced intratumoural flow signals favour a malignant tumor. While, the absence of flow signals is a frequent finding in benign lesions, it does not rule out malignancy