Design, analysis and experimental study of a novel side thorax impactor to be used in pedestrian protection tests for flat front vehicles
Önü düz araçlar için yaya güvenliği testlerinde kullanılmak üzere özgün bir göğüs yan fiziksel modelinin tasarımı, analizi ve deneysel çalışması
- Tez No: 699810
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yaya güvenliği hayati öneme sahiptir ve araç üreticileri kaza sırasında araçları yayalar için daha güvenli yapabilmek için gittikçe daha çok çaba sarfetmektedir. Yayaların karıştığı kazalarda yaralanma ve ölümler çok sık ve şiddetlidir çünkü yayalar araç içi sürücü ve yolculara kıyasla çok daha savınmasızdır ve havayastığı, emniyet kemeri gibi korumaları yoktur. Güncel yaya güvenliği regülasyonları, burunlu binek araçlar için kafa formu ve bacak formlarıyla gerçekleştirilen kafa, alt bacak ve üst bacak testlerine odaklanmıştır. Ancak göğüs yaralanmalarını değerlendirmek için herhangi bir test tanımlanmamıştır. Şehirlerdeki önü düz araçların sayıları artmaktadır. Ayrıca, jip ve kamyonet gibi burunlu olmasına rağmen göreceli olarak yüksek kaput ve tampona sahip araçların sayıları da artmaktadır. Bu tip araçlarla yayaların karşılaştığı kazalarda göğüs darbeleri ve yaralanmalarına daha sık rastlanmaktadır. Bununla birlikte, özellikle önü düz araçlarda göğüs bölgesi yaralanmaları hemen hemen kafa yaralanmaları kadar şiddetli görülmektedir. Bu çalışmada, yayaların karıştığı kazalardaki göğüs yaralanmalarını değerlendirmek üzere özgün ve patentlenebilir bir göğüs modeli tasarlanmıştır. Tasarım öncelikle Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) ile doğrulanmıştır. Göğüs modelinin prototipi üretilmiş ve biofidelite doğrulaması için fiziksel pendulum testleri gerçekleştirilmiştir. Testler sonucunda göğüs modelinin kabul edilebilir biofidelitesi olduğu görülmüştür. Önü düz araçlarla yaya göğüs kısmının çarpışmasını test etmek üzere özgün bir yaya güvenliği test prosedürü ortaya konmuştur. Önerilen test prosedürü ve özgün göğüs bloğu kullanılarak Doğrusal Darbe Test Sisteminde yaya güvenliği testleri gerçekleştirilmiştir. Yaya güvenliği testleri sonucunda göğüs modelinin yaya güvenliği testlerinde göğüs yaralanma kriteri açısından aracın yaya güvenliği performansını değerlendirmek üzere bir model olarak kullanılabileceği görülmüştür. Patentlenebilir yaya göğüs modeli tasarımı başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pedestrian protection is crucial and the vehicle manufacturers put more and more effort to make vehicles safer for pedestrians in case of pedestrian involved accidents. Injuries and fatalities are very frequent and severe in pedestrian involved accidents because the pedestrians are much more vulnerable when compared to the vehicle occupants as they do not have any protection like airbags or seatbelts. The current pedestrian protection regulations focus on the tests of bonnet type passenger cars for the head, upper leg and lower leg regions that are performed by using the headform and legform impactors. However, no tests are defined to evaluate thorax injuries. The number of flat front vehicles is increasing within the cities. Additionally, the number of Sports Utility Vehicles (SUVs) and Light Truck Vehicles (LTVs) which are bonnet type vehicles but with relatively high bonnets and bumpers is increasing. Thorax impacts and thorax injuries are more frequently encountered in pedestrian involved accidents with these types of vehicles. Furthermore, thorax region injuries become almost as severe as head injuries for especially flat front vehicles. In this study, a novel patentable thorax impactor has been designed to evaluate thorax injuries in pedestrian involved accidents. The design has been firstly validated with Finite Element Analysis (FEA). Prototype of the thorax impactor has been manufactured and physical pendulum tests have been performed for the biofidelity validation. The test results have shown that ThImp-PED has an acceptable biofidelity. A novel pedestrian protection test procedure for thorax impact with for flat-front vehicles has been proposed. Pedestrian tests have been performed with the Linear Impactor Test System by using the novel thorax impactor and the proposed test procedure. The pedestrian test results have shown that the thorax impactor can be used as the impactor in pedestrian protection tests to evaluate the vehicle's performance in pedestrian safety in terms of the thorax injury criterion. A patentable design of the pedestrian thorax impactor has been achieved.