Özel bir beslenme ve diyet danışmanlık merkezine başvuran yetişkin kadınların tatlandırıcılı ve şekerli besinleri tüketim sıklığının ve durumlarının belirlenmesi
Determination of the consumption frequency and status of sweetened and sugary foods of adult women applied to a private nutrition and diet counseling center
  1. Tez No: 699812
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya il merkezinde bulunan özel bir beslenme ve diyet danışmanlık merkezine başvuran yetişkin kadınların tatlandırıcılı ve şekerli besinleri tüketim sıklığını ve durumlarını belirlemektir. Diyetisyen Zeynep Özkoyuncu Beslenme ve Diyet Danışmanlığına başvuran 19-65 yaş arası 350 kadın bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Bireylere bu araştırma için oluşturulmuş 23 soru ve besin tüketim sıklığı olmak üzere 3 bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 ile uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 33.79±11.39 yıldır. Çalışmaya katılan kadınların %53.7'si obezdir. Kadınların tatlandırıcılı ve şekerli besinleri tüketimi yaygın olmasına rağmen, doğrudan tatlandırıcı tüketimi sadece %2.9 bulunmuştur. Doğrudan tatlandırıcı kullanmama nedenlerinin başında %52.9 oranıyla tatlandırıcıların sağlığa zararlı olduğunu düşünmeleri gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the frequency and status of consumption of sweetened and sugary foods among adult women who applied to a special nutrition and diet counseling center in Konya city center. 350 women between the ages of 19-65 who applied to Dietitian Zeynep Özkoyuncu Nutrition and Diet Counseling formed the sample of this study. A questionnaire consisting of 23 questions and food consumption frequency, which was created for this research, was applied to the individuals. The study data were evaluated with the SPSS 22.0 package program using appropriate statistical methods. The mean age of the participants was 33.79±11.39 years. 53.7% of the women participating in the study were obese. Although the consumption of sweetened and sugary foods is common among women, direct sweetener consumption was only 2.9%. The primary reason for not using sweeteners directly is that they think sweeteners are harmful to health with a rate of 52.9%.