Keman eğitiminde konum geçişlerine yönelik Türk müziği kaynaklı ezgilere dayalı öğretim sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the teaching process of Turkish music originated melodies for position shifts in violin education
  1. Tez No: 699828
  2. Yazar: HAYRİ AKBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, kemanda konum geçişlerinin öğretimine yönelik Türk müziği kaynaklı ezgilere dayalı gerçekleştirilen öğretim sürecinin değerlendirilmesidir. Tek grup ön test - son test deneysel modelin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programında öğrenim gören ve bireysel çalgı keman dersi alan sekiz öğrenci (n=8) oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için uzman görüşleri alınarak oluşturulan I, II, ve III. konumları kapsayan“Konumda Kalarak ve Konum Geçişli Çalma Performans Gözlem Formu”kullanılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan katılımcı sayısı 30'un altında (n=8) olduğundan verilerin analizinde, non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Katılımcıların kemanda III. Konumda kalarak, I-III. konum geçişli, II. Konumda kalarak, I ve II. Konum geçişli ve I, II, ve III. Konumda kalarak ve konum geçişli çalabilme becerilerine yönelik ön test ve son test verileri karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre katılımcıların deney öncesi ve deney sonrası Türk müziği kaynaklı ezgileri ile kemanda konumda kalarak ve konum geçişli çalma becerisi puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Ayrıca uygulanan yapılandırılmış görüşme formunda, 13 haftalık öğretim süreciyle ilgili görüşler alınmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma yaklaşımı kapsamında içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda keman eğitiminde I, II, ve III. Konum haricindeki IV, V,VI,VII ve VIII. Konumların öğretiminde de geleneksel Türk müziği ezgilerinden faydalanılabileceği, bu çalışmada kullanılan geleneksel Türk müziği makamları haricinde, keman çalma tekniklerine uygun olan farklı makamlardan da faydalanılabileceği, kemanda sağ ve sol el çalma tekniklerinin öğretilmesine yönelik geleneksel Türk müziği ezgilerinden faydalanılabileceğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the teaching process of Turkish music originated melodies for position shifts in violin education. The study uses pretest-posttest design model and its study group is composed of 8 students (n=8) who receive education in İnonu University Faculty of Education, Fine Arts Education Department Program of Music Teaching and who take individual violin courses. 'Performance Observation Form for Playing in Position and Playing in Shifting Position', which has been formed based on expert opinions and which includes the positions of I, II, and III has been used to gather the data. Since the number of participants in the study was under 30 (N=8), Wilcoxon signed-rank test from non-parametric tests has been used to analyze the data. The pretest and posttest data of the participants regarding their skills in playing the violin by staying in position III and playing in shifting position I-III, staying in position II and playing in shifting position I and II, and playing in shifting position I-II-III have been compared. According to the results of the study, there is a significant difference between the participants' skills of playing the violin in position and in shifting position with traditional Turkish music melodies pretest and posttest. In addition, opinions have been taken regarding the 13-week education process in the structured interview form. The gathered data have been analyzed by using the content analysis method within the qualitative research approach. In accordance with the results, suggestions have been put forward stating that traditional Turkish music melodies can also be used in teaching positions IV, V, VI, VII, and VIII in addition to I, II, and III positions in violin education, that different makams can be used that are suitable for the techniques of playing violin other than the Turkish music makams that have been used in this study, that traditional Turkish music melodies can be used in teaching the techniques of playing with the right and left hands.