Keman öğretiminde tümdengelim yaklaşımlı konum öğretimine ilişkin yeni bir model önerisi
A new model proposal for position teaching through deductive approach in teaching violin
- Tez No: 496167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ HAKAN SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Keman eğitimi ülkemizde, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, Konservatuvarlar, Eğitim Fakülteleri ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurs merkezlerinde yaygın ve örgün olarak verilmektedir. Eğitim kalitesinin yükseltilebilmesi ve geliştirilmesi için bu alana ilişkin akademik çalışmaların artması, sürecin gözlemlenmesi ve analiz edilmesi bir gerekliliktir. Var olan eğitim sistemimiz kendi içerisinde yeterli olmuştur; ülkemizin birçok opera ve senfoni sanatçısını yetiştirmiştir fakat uluslararası boyutta da söz sahibi olabilmek amacımız olmalıdır. Bu çalışmanın amacı keman eğitiminde tümevarım yönteminin konum geçişlerine etkilerini incelemek ve olası problemleri ortaya çıkartarak bu problemlerin yaşanmaması ya da daha az yaşanması amacıyla konum öğretimini mevcut anlayıştan farklı bir şekilde modelleyerek öneri sunmaktır. Ülkemizde; keman eğitiminde, yaygın olarak başlangıç ve orta seviyede kullanılmakta olan metotlar incelenmiş, bunların uygulanmasında ortaya çıkabilecek problemler düşünülerek, konunun uzmanları ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada veriler; literatür taraması, uzmanlarla yapılan görüşmeler ve yaygın olarak kullanılmakta olan metotların oluşturuluş yöntemlerini inceleyecek olan doküman incelemesi ile toplanmış, elde edilen verilerin betimsel analiz ile çözümlenerek tümdengelim konum öğretim modeli öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violin education in our country provided by the Anatolian Fine Arts High Schools, Conservatories, Faculties of Education and courses centers which depend on Ministry of Education as formal and common. For develop and raise quality of education in this field requires that increase academic studies, monitoring and analyze the process. Our education system was sufficient in itself that provide many artists for opera and symphony orchestras but our main goal must be international level. The purpose of this study is to examine the effects of induction method on position shifting in violin teaching and reveal the possible problems and for solve or reduce this problems purpose of develop a new model which different than now understanding and offer that. İn our country which methods using for beginner and intermediate level have been examine and interviews with experts of field by thinking possible problems relate that methods using. Data collected in this study by literature reviews, interviews and document analyze, and obtained data resolved by descriptive analyze and suggested that deductive approach shifting teaching model.