Algı düzeyine etkisi ve kurum kimliğine katkısı açısından yaratıcı marka tasarımı
Creative brand design in terms of its effect on perception contribution to corporate identity
- Tez No: 699896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz dünyasında markaların, artan rekabet koşulları karşısında öne çıkmak için farklı tasarımlara yöneldikleri görülmektedir. Farklı ve yaratıcı tasarımlara sahip olabilmek firmaların amaçları ve vizyonları için önem arz etmektedir. Bu bağlamda bir marka için salt kazanç sağlamanın ötesinde tercih edilmek, tüketiciler karşısında benzer markalar arasından ayrılıp yaratıcı tasarımlarla insanlardaki algılarını artırmak ve zihinlerine yerleşme eğiliminde olmuşlardır. Günlük yaşamımızda markalar, zihinlere görsel anlamda ön plana çıkan tasarımlar ile girme çabası göstermektedir. Tüketici zihninde canlanan görsellerden yaratıcı olanlar zihinlere daha kolay kodlanırken yaratıcılıktan uzak tasarımların ise zihinlerde yer alması zor olmaktadır. Ürün ya da hizmetle insanların önerilen davranış biçimlerini kendi kendilerine istemelerini, zihinlerine yerleştirmek amacıyla yapılan tanıtım ve bilgilendirme yolu olan tasarım, günümüzde klasik reklam anlayışından ayrılıp yaratıcı tasarımların olduğu, çağdaş, çekici, algıları açan bir tasarım anlayışına yönelmiştir. Bunun nedeni yaratıcı marka tasarımları günümüzde tüketicilerin duygularına ve algılarına hitap edecek şekilde şekillenmiştir. İnsanların markalar arasında ihtiyaçlarını karşılamaları, yaşamlarını sürdürebilmeleri için duyu organları aracılığı ile edindikleri algılara ihtiyaçları vardır. Markaların insanlardaki algı kapılarını açma ve etkileme sürecinde yaratıcı tasarım araçlarının işlevi büyük önem arz etmektedir. Yaratıcı kurumsal kimlik tasarım aşamasında orijinal çalışmaya geçilmeden önce yapılan taslak, ön çalışma anlamına gelen eskizlerin zihinlerdeki hayal ve bilinçaltındaki imgelerin fikirsel yorumlanmasıyla gün yüzüne çıkardığı görülmektedir. Ayrıca eskiz sürecinde göz ardı edilen önemli bir konuda optik denge olmuştur. Tasarım sürecinde metrik denge yerine optik denge kullanılmasının daha estetik ve kusursuz tasarımlar çıkardığı net bir şekilde görülmektedir.Bu çalışma neticesinde markaların kimlik sürecinde yaratıcı tasarımın tanımlanmasından insanlardaki algı ilişkisine, tüketici marka ilişkilerinde sağlıklı bir iletişimin gerçekleştirilebilmesi için algılama düzeyleri ele alınarak insanların çevrelerinde var olan markaların renkleri, hareketleri algılayıp bu yolda tutum ve davranışlarını etkileyen yaratıcı marka tasarımları üzerinde durularak insanların satın alma kararlılıklarındaki davranışları konu edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is seen that brands turn to different designs in order to stand out in the face of increasing competition conditions. Having different and creative designs is important for the goals and visions of companies. In this context, they have tended to be preferred for a brand beyond mere profit, to differentiate among similar brands in the face of consumers, to increase their perceptions in people with creative designs and to settle in their minds. In our daily life, brands strive to enter minds with designs that stand out visually. Among the visuals that come to life in the minds of the consumers, the creative ones are more easily coded in the minds, while the designs that are far from creativity are difficult to take into the minds. The design, which is the way of promotion and information, which is made in order to place people's desire for the suggested behavior patterns in their minds with the product or service, has departed from the classical advertising understanding and has turned to a contemporary, attractive, and sensuous design approach with creative designs. The reason for this is that creative brand designs are shaped to appeal to the emotions and perceptions of consumers today. In order for people to meet their needs among brands and to survive, they need the perceptions they acquire through their sense organs. The function of creative design tools is of great importance in the process of opening and influencing the perceptions of people. It is seen that the sketches, which mean the draft, preliminary work, made before the original work in the creative corporate identity design stage, are revealed by the intellectual interpretation of the images in the minds and subconscious minds. In addition, an important issue that was ignored during the sketching process was optical balance. It is clearly seen that using optical balance instead of metric balance in the design process produces more aesthetic and flawless designs. As a result of this study, from the definition of creative design in the identity process of the brands to the perception relationship in people, the perception levels of consumers in order to achieve a healthy communication in brand relations, the colors of the brands that exist in their environment, the creative brand designs that affect the attitudes and behaviors of the brands in their environment and the behaviors of people in their purchasing determination. subject acquired.