Seçilmiş OECD ülkelerinde bilgi iletişim teknolojileri ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between information communication technologies and economic growth in selected OECD countries
  1. Tez No: 699908
  2. Yazar: NUR SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşme ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, toplumun her alanında köklü değişiklikleri ortaya çıkarmış ve ülkeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarının da artmasına neden olmuştur. Ülkeler arasındaki gelişmişlik farkları, uzun yıllar boyunca araştırmacıların üzerinde önemle durduğu bir konu olmuştur. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden birisi ekonomik büyüme oranlarıdır. Dünya ekonomisinde meydana gelen gelişmeler ve ülkeler arasında artan rekabet ile birlikte, ekonomik büyümenin belirleyicileri de değişikliğe uğramıştır. Günümüz dünyasında ekonomik büyümenin en önemli yapı taşı olarak kabul edilen bilgi ve iletişim teknolojileri ülkelerin ekonomisini yönlendirmede etkin faaliyet göstermiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada, 1999-2018 yılları arasında OECD üyesi 20 ülkenin verileri kullanılarak hem STATA programında panel veri analizi hem de MATLAB programında Levenberg-Marquardt Algoritması kullanılarak yapay sinir ağı tahminlemesi yapılmıştır. Panel veri analizi sonucunda bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisinin olduğunu bulunmuştur. Yapay sinir ağları ile yapılan tahminleme sonucuna göre hedeflenen veriler ile sinir ağının ürettiği verilerin birbirine yakın olduğu görülmüş, yapay sinir ağlarının bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin tahmini için kullanılabilir bir yöntem olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, developments in information and communication technologies have revealed fundamental changes in all areas of society and caused an increase in development differences between countries. Development differences between countries have been an important issue for economists for many years. One of the most important indicators of the development levels of countries is their economic growth rates. With the developments in the world economy and the increasing competition between countries, the determinants of economic growth have also changed. Information and communication technologies, which are accepted as the most important building block of economic growth in today's world, have acted effectively in directing the economy of countries. In this study, which examines the effect of information and communication technologies on economic growth, between 1999-2018, using the data of 20 OECD countries, panel data analysis in the STATA program and the Levenberg-Marquardt Algorithm in the MATLAB program were used to estimate the artificial neural network. As a result of the panel data analysis, it was found that information and communication technologies have a positive effect on economic growth. According to the results of the estimation made with artificial neural networks, it was seen that the tAr-Geted data and the data produced by the neural network were close to each other, and it was stated that artificial neural networks are a usable method for predicting the effect of information and communication technologies on economic growth.