Theodoros Laskaris (1204-1222) devrinde İznik İmparatorluğu
The Empire of Nicaea during the reign of Theodoros Laskaris (1204-1222)
- Tez No: 699989
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
XIII. yüzyıl, Bizans İmparatorluğu açısından dönüm noktası olarak adlandırılabilecek bir dönemi simgelmektedir. Yüzyılın başında gerçekleşen IV. Haçlı Seferi sonucunda kurulduğu günden itibaren imparatorluğun başkentliğini yapan İstanbul, Latinler tarafından işgal edilir. Ortaçağın büyük bir bölümünde dünyanın en kudretli siyasî gücü konumunda olan Bizans İmparatorluğu'nun başkentinin düşmesi hiç şüphesiz tüm dünyada yankı oluşturan bir gelişmedir. Bu gelişme Bizans açısından bir son olarak görülse de çeşitli bölgelerde ortaya çıkan devletçikler imparatorluğun devamını sağlamışlardır. Önceki seferlerden farklı olarak Bizans İmparatorluğu'nu hedef alan IV. Haçlı Seferi, Ortodoks Bizans halkı için büyük buhrana sebep olmuştur. Ancak liderlerinin idaresinde bu felaketi atlatarak yeniden ihya etmeyi başardıkları devletleri ile varlıklarını devam ettirebilmişlerdir. Latin işgali sonrasında Komnenoslar Trabzon'da, Angeloslar Epir'de, Laskarisler İznik'te siyasi organizasyonlarını kurmuşlardır. XIII. yüzyılı biçimlendiren bu olaylar dizisinde en aktif görevi yüklenen İznik İmparatorluğu olmuştur. Bizans'ın parçalanışı ile Latin işgalinden kaçan Theodoros Laskaris, İstanbul'u Latinlerden geri almak için İznik'te 57 yıllık örgütlü mücadeleye girişmiştir. 1204 yılında başlayan sürgün yılları 1261 yılında Bizans başkentinin geri alınması ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
XIII. the century symbolizes a period that can be called a turning point for the Byzantine Empire. IV, which took place at the beginning of the century. As a result of the Crusade, Istanbul, which has been the capital of the empire since the day it was founded, is occupied by the Latins. The fall of the capital of the Byzantine Empire, which was the most powerful political power in the world for most of the Middle Ages, is undoubtedly a development that resonates all over the world. Although this development was seen as an end for Byzantium, the statelets that emerged in various regions ensured the continuation of the empire. Unlike previous expeditions, IV, which was aimed at the Byzantine Empire. The crusade caused the great depression for the Orthodox Byzantine people. But under the administration of their leaders, they were able to survive this disaster and continue their existence with their states, which they managed to revive again. After the Latin invasion, the Komnenos established their political organizations in Trabzon, the Angelos in Epirus, and the Laskaris in Nicaea. XIII. in this series of events that shaped the century, it was the Empire of Nicaea that took the most active role. Theodoros Laskaris, who escaped from the Latin occupation with the disintegration of Byzantium, embarked on an organized struggle for 57 years in Nicaea to take back Istanbul from the Latins. The years of Exile, which began in 1204, ended with the recapture of the Byzantine capital in 1261.