A qualitative investigation of binge-watching among university students: Before and after the COVID-19 pandemic
Üniversite öğrencileri arasında tıkınırcasına izleme hakkında bir nitel araştırma: COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası
- Tez No: 700005
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu nitel çalışma, Türk üniversite öğrencileri arasında, davranışın başlamasına ve sürekliliğine katkıda bulunan faktörler, tıkınırcasına izleme örüntüleri, pandemi öncesi ve pandemi sırasında hayatlarını nasıl etkilediği dahil olmak üzere tıkınırcasına izleme davranışını anlamayı amaçlamıştır. Bu nedenle, pandemi öncesi (n=8) ve pandemi sırasında (n=7) katılımcılardan toplanan veriler üzerinde Uzlaşmalı Nitel Araştırma (UNA) analizi yapılmıştır. Bu süreçte açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme protokolü takip edilmiştir. Veri analizinin sonuçları, tıkınırcasına izleme davranışının temellerini anlamak, tıkınırcasına izlemenin ardında yatan motivasyonlar, tıkınırcasına izlemenin etkileri ve pandemi sırasında tıkınırcasına izleme açısından nelerin değiştiği olarak isimlendirilen dört ana alanı ortaya çıkarmıştır. Tüm alanlar altında toplam 33 kategori ve 25 alt kategori kodlanmıştır. Birinci alan, tıkınırcasına izleme davranışının temellerini, katılımcıların davranışa bakış açılarını, tanımlarını, davranışa etki eden faktörleri, davranışın başlangıcını, davranış örüntülerini ve başkalarının tıkınırcasına izleme davranışını nasıl algıladıklarını kapsamaktadır. İkinci alan, katılımcıların tıkınırcasına izleme davranışını gerçekleştirmedeki motivasyonlarını içermektedir. Üçüncü alan, tıkınırcasına izlemenin etkilerini, tıkınırcasına izleme davranışının katılımcıları fiziksel, sosyal, psikolojik ve akademik bağlamda nasıl etkilediğini göstermektedir. Son alan olan, pandemi sırasında tıkınırcasına izleme davranışında nelerin değiştiğini, pandemi sürecinde katılımcılardaki değişimleri ve onların gözlemlerini içermektedir. Bulgular, güncel tıkınırcasına izleme alan yazını ışığında tartışılmış, pandemi koşulları ve gelecekteki çalışmalar için olası çıkarımlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aimed to understand the binge-watching behavior among Turkish university students including contributing factors for the onset and continuity of the behavior, binge-watching patterns, how it impacts their life before and during the pandemic. For this reason, Consensual Qualitative Research (CQR) analysis was performed on the data collected from participants before (n=8) and during (n=7) the pandemic. The semi-structured interview protocol with open-ended questions was used. Results of the data analysis revealed four main domains as understanding the basics of the binge-watching behavior, motives lie behind binge-watching, effects of binge-watching, and what had changed during the pandemic in terms of binge-watching. Under all domains, a total of 33 categories and 25 subcategories were coded. The first domain, understanding the basics of binge-watching behavior covered participants' perspectives on behavior, their definitions, the contributing factors, the onset of behavior, the behavior patterns, and how they perceive others' binge-watching behavior. The second domain, the motives of the participants in performing the binge-watching behavior. The third domain, effects of binge-watching contained how binge-watching behavior affects their physical, social, psychological, and academic performances. The last domain, what had changed during the pandemic in terms of binge-watching involved the differences and observations of the participants during the pandemic process. The findings were discussed in the light of current binge-watching literature, the pandemic conditions, and possible implications and suggestions for future studies were provided.