Gebelerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile emzirme öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between health literacy levels and breastfeeding self-efficacy perception of pregnant women
- Tez No: 700043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile emzirme öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılan araştırma, Temmuz 2020-Eylül 2020 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne prenatal kontrol için gelen, araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 3. trimesterdeki 292 gebe üzerinde yürütüldü. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32)”ve“Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (PEÖYÖ)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Gebelerin Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 toplam puan ortalaması 32.81±9.93, Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği puan ortalaması 79.29±14.65'dir. Gebelerin %33.2'sinin sorunlu-sınırlı düzeyde sağlık okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the relationship between health literacy levels and the breastfeeding self-efficacy perceptions of pregnant women. Materials and Methods: The descriptive and relational type research was conducted with 292 pregnant women in the trimester, who were admitted to Recep Tayyip Erdogan Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic for prenatal control between July 2020 and September 2020, and who meet the research criteria and agree to participate in the study. In the study,“Personal Information Form”,“Turkish Health Literacy Scale (THLS-32)”and“Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES)”were used. In the evaluation of the data, numbers, percentages, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman Correlation Analysis. Results: The mean Turkish Health Literacy Scale-32 total score of the pregnant women was 32.81±9.93, and their mean Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale score was 79.29±14.65. It was determined that 33.2% of the pregnant women had a problematic-limited level of health literacy.