Cerrahi hemşirelerinin maneviyat ve manevi bakıma ilişkin bilgi, algı ve uygulamaları
Knowledge, perception and practices of surgical nurses about spiritual and spiritual care
  1. Tez No: 700115
  2. Yazar: TUĞBA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma, cerrahi hemşirelerinin maneviyat ve manevi bakıma ilişkin bilgi, algı ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Çalışma Trabzon İl merkezindeki Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hastanelerde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 142 cerrahi hemşiresi ile yapıldı. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, Tek Yönlü Varyans Analizi, t testi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Cerrahi hemşirelerinin maneviyat ve manevi bakım algı düzeyinin ortalamanın üzerinde olduğu tespit edildi. Eğitim sürecinde ve mezuniyet sonrası dönemde eğitim alan hemşire oranının az olduğu ve hemşirelerin bu konuda bilgi düzeyinin yeterli olmadığı belirlendi. Cerrahi hemşirelerinin büyük çoğunluğunun klinikte maneviyat ve manevi bakıma yönelik bakım verdiği fakat klinikte yapılan uygulama oranının daha az olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in descriptive form in order to assess the knowledge, perception and practices of the surgical nurses regarding spiritual and spiritual care. The study was made with 142 surgical nurses work in hospitals affiliated to the Ministry of Health in Trabzon center and who volunteer to participate in research. The data were gathered using“The Personal Information Form”and“Spirituality and Spiritual Care Rating Scale”. In the assessment of the data; percentage, average, standart deviation, minimum and maximum values, One-Way Analysis of Variance, t test, Kruskal Wallis Variance Analysis and Mann-Whitney U test were used. Surgical nurses were determined to be above average to spirituality and spiritual care of the level of perception. It was determined that the rate of nurses who have training during the education period and postgraduation was low and knowledge level of nurses on this issue was not sufficient. It was determined that majority of surgical nurses gave care in clinicals for spiritual and spiritual care, but the rate of practice in clinicals was less.