Cerrahi hemşirelerinde merhamet yorgunluğu ile maneviyat ve manevi bakım arasındaki ilişki
The relationship between spirituality and spiritual care with compassion fatigue in surgery nurses
- Tez No: 737214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, cerrahi hemşirelerinde merhamet yorgunluğu ile maneviyat ve manevi bakım arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmada, araştırmaya katılmayı kabul eden 176 cerrahi hemşiresi örneklemi oluşturdu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği, Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği ile toplandı. Analiz sonuçları kategorik veriler için frekans (yüzde) ve nicel değişkenler için ortalama, standart sapma ve ortanca şeklinde verildi. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kruskall-Wallis testi, Dunn testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Tamhane testi, bağımsız gruplarda t-testi ve Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Katılımcı hemşirelerin %47.7'si 20-29 yaş aralığında, %71.6'sı lisans mezunu, %55.7'si evli ve %94.3'ü klinik hemşiresidir. Hemşirelerin Merhamet Yorgunluğu Ölçeği Puan ortalaması 55.66±22.22, İkincil travma alt boyutu ortalaması 20.41±9.12, Mesleki tükenmişlik alt boyutu ortalaması 35.24±14.32 olarak bulundu. Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği puan ortalaması 3.73±0.44, Maneviyat ve Manevi Bakım alt boyutu ortalaması 3.88±0.61, Dinsellik alt boyutu ortalaması 3.49±0.62 ve Bireysel bakım alt boyutu ortalaması 3.78±0.57 olarak saptandı. Merhamet Yorgunluğu Ölçeği ve alt boyutları ile Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği ve alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Çalışmaya katılan cerrahi hemşirelerinin merhamet yorgunluğu düzeyinin düşük ve maneviyat ve manevi bakım algısının ise iyi düzeyde olduğu bulundu. Merhamet yorgunluğu ile maneviyat ve manevi bakım arasında ilişki olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to examine the relationship between compassion fatigue and spirituality and spiritual care in surgical nurses. Material and Method: The sample of the descriptive and relation-seeking study included 176 surgical nurses who agreed to participate in the study. The data of the study were collected with Personal Information Form, Compassion Fatigue Scale and Spirituality and Spiritual Care Rating Scale. Analysis results were given as frequency (percentage) for categorical data, and mean ± standard deviation and median for quantitative variables. In the analysis of the data, descriptive statistical methods, Kruskall-Wallis test, Dunn test, Mann Whitney U test, One-Way Analysis of Variance, Tamhane test, independent groups t-test and Spearman's rho correlation coefficient were used. Significance level was presented as p0.05). Conclusions: It was found that the level of compassion fatigue of the surgical nurses participating in the study was low, and the perception of spirituality and spiritual care was at a good level. It was determined that there was no relationship between compassion fatigue and spirituality and spiritual care.