Cerrahi hemşirelerinin maneviyat algısı ve manevi bakım desteklerinin incelenmesi
Study for spiritual perception and spiritual care support of surgical nurses
  1. Tez No: 833947
  2. Yazar: FURKAN YENEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma cerrahi hemşirelerinin maneviyat algısı ve manevi bakım desteklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde cerrahi birimlerinde çalışan 182 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hemşire Tanıtım Formu, Maneviyat ve Manevi Bakım Algılama Ölçeği ve Hemşire Manevi Bakım Terapötikleri Ölçeği ile 15.04.2022-28.06.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Man Whitney U testi, T testi, Kruskal Wallis testi, Anova testi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 28,42±5.80 yıl, %80,8'inin kadın, %62,6'sının bekar, %66,5'inin lisans mezunu, %56,0'ının gelirinin gidere denk, %58,2'sinin ilde büyüdüğü, %42,3'ünün cerrahi servisinde çalıştığı, % 58,2'sinin manevi bakım konuları hakkında bilgi sahibi olduğu, %63,3'ünün manevi bakım hakkında eğitim almamış olduğu, % 50'sinin manevi bakım konusunda girişimlerde bulunduğu, %77,0'sinin spiritüel bakım terapötikleri hakkında bilgisi olmadığı bulunmuştur. Cerrahi hemşirelerinin Maneviyat ve Manevi Bakım Algılama Ölçeği'nden ortalama 3,87±0,45 ve Hemşire Manevi Bakım Terapötikleri Ölçeği'nden ortalama 21,74±0,94 puan aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
STUDY FOR SPIRITUAL PERCEPTION AND SPIRITUAL CARE SUPPORT OF SURGICAL NURSES This research was conducted to examine the spirituality perception and spiritual care support of surgical nurses. The sample of the descriptive study consisted of 182 nurses working in the surgical units in the province of Istanbul. The data of the study were collected online between 15.04.2022 and 28.06.2022 with the Nurse Introduction Form, Spirituality and Spiritual Care Perception Scale and Nurse Spiritual Care Therapeutics Scale. In the evaluation of the research data, number-percentage calculations, Man Whitney U test, T test, Kruskal Wallis test, Anova test and Correlation analysis were used. The average age of the nurses participating in the study was 28.42±5.80 years, 80.8% were female, 62.6% were single, 66.5% had a bachelor's degree, 56.0% had an expense equivalent, 58%, 2 of them grew up in the province, 42.3% worked in the surgical ward, 58.2% had knowledge about spiritual care, 63.3% did not receive training on spiritual care, 50% did not work on spiritual care. It was found that 77.0% of them did not have knowledge about spiritual care therapeutics. It was determined that surgical nurses scored an average of 3.87±0.45 on the Spirituality and Spiritual Care Perception Scale and an average of 21.74±0.94 on the Nurse Spiritual Care Therapeutics Scale.